Jakie sporty uprawiać latem?
Lato, ciepła i słoneczna pogoda oraz sezon urlopowy - to czynniki zdecydowanie sprzyjające rozpoczęciu regularnej aktywności sportowej. Jeżeli jesteś osobą, która ma takie plany, ale nie jest pewna, jaką dyscyplinę wybrać – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Ogólnorozwojowe sporty letnie to doskonały sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zwiększenie wydolności organizmu oraz wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych.
Dlaczego właśnie latem warto rozpocząć przygodę ze sportem?
Lato to najlepszy okres na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ogólnorozwojowy sport uprawiany systematycznie, kilka razy w tygodniu, dotlenia wszystkie komórki ciała, wzmacnia układ krążenia, zwiększa siłę mięśni i koordynację ruchową. Powoduje również wydzielanie przez mózg hormonów z grupy endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Odpowiadają one za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.
Jakie sporty ogólnorozwojowe wybrać?
Większość sportów ogólnorozwojowych nie wymaga specjalistycznego sprzętu i przygotowań – na początek wystarczą chęci i trochę wolnego czasu. Rozpoczęte latem treningi pozwolą przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Być może będą początkiem miłości do sportu, która przetrwa wiele lat. Które z nich szczególnie warto rozważyć, by sprzyjały naszemu zdrowiu i dobrej kondycji?
Jazda na rowerze
Sport znany wszystkim, jednak przez wielu niedoceniany. Systematyczna jazda na rowerze – na początek wystarczy całkowicie „amatorski” - to świetny sposób na schudnięcie i ukształtowanie atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg i brzucha, zwiększa wydolność serca i układu oddechowego.
Lato to doskonały moment na rozpoczęcie regularnej przygody z rowerem. Nie ograniczają nas mrozy, porywiste wiatry, śnieg czy błoto. Jeżeli temperatury w ciągu dnia przekraczają 30°C, wystarczy poczekać do wieczornego ochłodzenia lub też wstać wczesnym rankiem i zrobić trening przed pracą. Rower to również doskonały sposób na letnie dojazdy do pracy i ominięcie korków lub zatłoczonej komunikacji publicznej.
Pływanie
Trudno wyobrazić sobie lepszy sport na letnie upały. Zwłaszcza w naturalnych akwenach lub odkrytych kompleksach basenowych. Pływanie to sport prawie idealny, zapewniający wszechstronny rozwój fizyczny. Wzmacnia serce i układ krążenia. Ćwiczy mięśnie pleców, brzucha, ramion i nóg. Jest sportem polecanym przez fizjoterapeutów osobom mającym problemy z kręgosłupem i stawami. Dlaczego? Ponieważ ciało w wodzie waży kilkukrotnie mniej niż na lądzie, tak więc układ ruchu nie jest nadmiernie obciążony. Godzina intensywnego pływania pozwoli spalić prawie 600 kcal – więcej niż godzina biegania.
Jest to w zasadzie dyscyplina całoroczna, jednak jej uprawianie latem będzie zdecydowanie przyjemniejsze. Chodzenie z kijkami wydaje się proste, aczkolwiek aby było efektywne, wymaga opanowania poprawnej techniki. Oprócz zaangażowania mięśni nóg zmusi do pracy również bicepsy, tricepsy, mięśnie obręczy brakowej oraz odpowiadające za prawidłową postawę mięśnie pleców i brzucha. Prawidłowe wykorzystanie kijków jest również sporym odciążeniem dla kręgosłupa. Godzina nordic walkingu to wydatek energetyczny rzędu 400-450 kcal.
Jazda na rolkach
Docenią ją zwłaszcza panie jako przyjemny i skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej (godzina jazdy to spalenie ok. 700 kcal). Jazda na rolkach wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, rzeźbi pośladki, trenuje mięśnie nóg i brzucha. Płynność ruchu i brak nagłych zrywów sprawiają, że kręgosłup i kolana są mniej obciążone niż w przypadku biegania. Rolki to również sposób na zdrowe spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, odprężenie i redukcję stresu. Dzięki niewielkiej wadze i wymiarom możemy je bez problemu zapakować do bagażnika na wakacyjny wyjazd.
Sporty ogólnorozwojowe to nie tylko poprawa kondycji fizycznej. Uczą też walki z własnymi słabościami, kształtują silną wolę i wytrwałość w dążeniu do celu. Mogą je uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku i początkowego poziomu kondycji fizycznej. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność. Wybraną dyscyplinę warto praktykować minimum trzy razy w tygodniu, stopniowo zwiększając czas i/lub intensywność ćwiczeń.
O czym chcesz przeczytać?
Inne artykuły o fizjoterapii
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.