Jakie sporty uprawiać latem?

lista artykułów     

Jakie sporty uprawiać latem? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl

22 lipca 2020

Jakie sporty uprawiać latem? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Lato, ciepła i słoneczna pogoda oraz sezon urlopowy - to czynniki zdecydowanie sprzyjające rozpoczęciu regularnej aktywności sportowej. Jeżeli jesteś osobą, która ma takie plany, ale nie jest pewna, jaką dyscyplinę wybrać – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Ogólnorozwojowe sporty letnie to doskonały sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zwiększenie wydolności organizmu oraz wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych. 

 

Dlaczego właśnie latem warto rozpocząć przygodę ze sportem?

Lato to najlepszy okres na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ogólnorozwojowy sport uprawiany systematycznie, kilka razy w tygodniu, dotlenia wszystkie komórki ciała, wzmacnia układ krążenia, zwiększa siłę mięśni i koordynację ruchową. Powoduje również wydzielanie przez mózg hormonów z grupy endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Odpowiadają one za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. 

 

Jakie sporty ogólnorozwojowe wybrać?

Większość sportów ogólnorozwojowych nie wymaga specjalistycznego sprzętu i przygotowań – na początek wystarczą chęci i trochę wolnego czasu. Rozpoczęte latem treningi pozwolą przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Być może będą początkiem miłości do sportu, która przetrwa wiele lat. Które z nich szczególnie warto rozważyć, by sprzyjały naszemu zdrowiu i dobrej kondycji?

Jazda na rowerze

Sport znany wszystkim, jednak przez wielu niedoceniany. Systematyczna jazda na rowerze – na początek wystarczy całkowicie „amatorski” - to świetny sposób na schudnięcie i ukształtowanie atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg i brzucha, zwiększa wydolność serca i układu oddechowego.

Lato to doskonały moment  na rozpoczęcie regularnej przygody z rowerem. Nie ograniczają nas mrozy, porywiste wiatry, śnieg czy błoto. Jeżeli temperatury w ciągu dnia przekraczają 30°C, wystarczy poczekać do wieczornego ochłodzenia lub też wstać wczesnym rankiem i zrobić trening przed pracą. Rower to również doskonały sposób na letnie dojazdy do pracy i ominięcie korków lub zatłoczonej komunikacji publicznej. 

Pływanie 

Trudno wyobrazić sobie lepszy sport na letnie upały. Zwłaszcza w naturalnych akwenach lub odkrytych kompleksach basenowych. Pływanie to sport prawie idealny, zapewniający wszechstronny rozwój fizyczny. Wzmacnia serce i układ krążenia. Ćwiczy mięśnie pleców, brzucha, ramion i nóg. Jest sportem polecanym przez fizjoterapeutów osobom mającym problemy z kręgosłupem i stawami. Dlaczego? Ponieważ ciało w wodzie waży kilkukrotnie mniej niż na lądzie, tak więc układ ruchu nie jest nadmiernie obciążony. Godzina intensywnego pływania pozwoli spalić prawie 600 kcal – więcej niż godzina biegania. 

Nordic walking

Jest to w zasadzie dyscyplina całoroczna, jednak jej uprawianie latem będzie zdecydowanie przyjemniejsze. Chodzenie z kijkami wydaje się proste, aczkolwiek aby było efektywne, wymaga opanowania poprawnej techniki. Oprócz zaangażowania mięśni nóg zmusi do pracy również bicepsy, tricepsy, mięśnie obręczy brakowej oraz odpowiadające za prawidłową postawę mięśnie pleców i brzucha. Prawidłowe wykorzystanie kijków jest również sporym odciążeniem dla kręgosłupa. Godzina nordic walkingu to wydatek energetyczny rzędu 400-450 kcal.

Jazda na rolkach

Docenią ją zwłaszcza panie jako przyjemny i skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej (godzina jazdy to spalenie ok. 700 kcal). Jazda na rolkach wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, rzeźbi pośladki, trenuje mięśnie nóg i brzucha. Płynność ruchu i brak nagłych zrywów sprawiają, że kręgosłup i kolana są mniej obciążone niż w przypadku biegania. Rolki to również sposób na zdrowe spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, odprężenie i redukcję stresu. Dzięki niewielkiej wadze i wymiarom możemy je bez problemu zapakować do bagażnika na wakacyjny wyjazd. 

Sporty ogólnorozwojowe to nie tylko poprawa kondycji fizycznej. Uczą też walki z własnymi słabościami, kształtują silną wolę i wytrwałość w dążeniu do celu. Mogą je uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku i początkowego poziomu kondycji fizycznej. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność. Wybraną dyscyplinę warto praktykować minimum trzy razy w tygodniu, stopniowo zwiększając czas i/lub intensywność ćwiczeń.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

27 stycznia 2021

Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych dotykają coraz większą grupę społeczną. Jak im zapobiegać? O tym przeczytasz na blogu SprawdzonyFizjoterapeuta.pl!
Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

20 stycznia 2021

Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci

Kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych u dzieci jest bardzo ważne. Jakie ćwiczenia zapewnią najlepsze efekty? Sprawdź na blogu SprawdzonyFisjoterapeuta.pl
Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

13 stycznia 2021

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie

Dzieci z zespołem Downa wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Bardzo ważna jest także ich rehabilitacja, która poprawia komfort i jakość życia. Na jakie typy schorzeń cierpią dzieci z ZD i jak może pomóc im fizjoterapia? Czytaj więcej na blogu SprawdzonyFizjoterapueta.pl
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

06 stycznia 2021

Rola fizjoterapii w życiu seniorów

Starzenie się to naturalny proces. Poprzez rehabilitację oraz opiekę innych specjalistów, w tym i psychiatry, osoby w podeszłym wieku mogą nadal cieszyć się życiem i z radością witać każdy dzień. Jak tego dokonać? Czytaj więcej na blogu SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Rola fizjoterapii w życiu seniorów - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0