Najczęstsze przyczyny bólów barków

Boli Cię bark i nie wiesz, dlaczego? Tym wpisem przybliżę Ci najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych barków.
Staw ramienny, potocznie bark, jest stawem o dużym zakresie ruchomości, dlatego też jego torebka stawowa i więzadła są dość luźne. Za utrzymanie barku w prawidłowej pozycji, czyli za jego stabilizację odpowiadają w głównej mierze mięśnie. To właśni zaburzenia napięcia i aktywności tych mięśni są jedną z głównych przyczyn nieurazowych dolegliwości bólowych barku.
Mięśnie stabilizujące staw ramienny są odpowiedzialne za prawidłowe ustawienie głowy kości ramiennej w panewce. W skład tych mięśni wchodzi tzw. stożek rotatorów: mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy. W momencie, w którym pewna grupa mięśniowa jest w dużej mierze aktywowana przez nasze codzienne nawyki lub charakter naszej pracy, dochodzi do zaburzenia w ustawieniu stawu, np. garbimy się a do tego nie angażujemy mięśni stożka rotatorów poprzez żadną aktywność fizyczną a mocno aktywne są mięsień dwugłowy ramienia i trójgłowy, wtedy dochodzi do osłabienia mięśni stożka rotatorów i może dojść do przemieszczenia się kości ramiennej w górę panewki. To skutkować może pojawieniem się objawów związanych z zespołem cieśni podbarkowej, czyli zmniejszeniem przestrzeni pod wyrostkiem barkowym i w ten sposób drażnieniem i uszkadzaniem ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego oraz kaletki podbarkowej.
Zaburzona praca i napięcie mięśniowe mięśni stabilizujących staw przyczynia się zatem do pojawiania się przeciążeń i uszkodzeń w obrębie tkanek stawu ramiennego. Może dochodzić do stanów zapalnych kaletek, uszkodzeń w obrębie powierzchni stawowych. Ponadto długotrwałe przeciążanie mięśni stożka ramiennego może prowadzić do ich uszkodzenia, czyli naderwania lub całkowitego zerwania.
Niewłaściwe ustawienie stawu ramiennego przyczynia się do zwiększenia ryzyka wczesnego pojawienia się zmian zwyrodnieniowych stawu ramiennego, które są również częstą przyczyną dolegliwości bólowych barku.
Ze względu na dużą ruchomość stawu ramiennego i częste jego używanie jest on w dużej mierze narażony na uszkodzenia mechaniczne. Do najczęstszych uszkodzeń należą:
- Uszkodzenie stożka rotatorów
- Uszkodzenie obrąbka stawowego
- Uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia
- Zwichnięcie barku
Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe barku znajdź swojego specjalistę za pomocą portalu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestację portalu.