Jak walczyć z opuchniętymi nogami?

Masz problem z opuchlizną kończyn dolnych a nie cierpisz z powodu niewydolności układu limfatycznego? Może to być spowodowane kilkoma przyczynami.
Jedną z przyczyn może by problem z pracą nerek. Są one odpowiedzialne za filtrację wody w naszym organizmie, jeśli są niewydolne woda zatrzymuje się w organizmie i zgodnie z prawami grawitacji najczęściej kumuluje się w kończynach dolnych. W celu weryfikacji czy Twój problem związany jest z pracą nerek udaj się na konsultację lekarska.
Kolejną przyczyną może by niewydolność sercowa lub żylna. Niewydolność serca powoduje niewystarczający dostarczenie krwi do tkanek zaburzając ich funkcję. Niewydolność żylna charakteryzuje się osłabieniem naczyń żylnych i ich zastawek, co skutkuje cofaniem się i gromadzeniem krwi w obrębie kostek i stóp. Z układem krwionośnym również związana jest zakrzepica żylna, która powoduje gromadzenie się krwi poniżej zakrzepu i w efekcie czego pojawienie się obrzęku. W celu wykluczenia tych przyczyn opuchlizny nóg udaj się na konsultację lekarską.
Długotrwałe przyjmowanie glikokortykosteroidów może skutkować zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej i pojawieniem się obrzęków.
Jeśli puchną Ci nogi a do tego od czasu do czasu miewasz dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa lub w obrębie kończyn dolnych może to być związane z zaburzeniami napięciowymi w Twoim organizmie. W momencie, w którym występują u Ciebie dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni tej okolicy i usztywnienia, może to utrudniać krążenie żylne, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko pojawiania się obrzęków w obrębie kończyn dolnych. Naczynia krwionośne przeplatają się między naszymi tkankami, czyli również między mięśniami. Jeśli jakaś grupa mięśniowa zostaje napięta może działać ona jak tama, która utrudni przepływ krwi żylnej, powodując pojawienie się obrzęków. W przypadku obrzęków nóg najczęstsze napięcia mięśniowe je powodujące znaleźć możemy na przeponie oddechowej, w obrębie mięśni biodrowo-lędźwiowych, mięśni dna miednicy czy mięśni łydki.
Do powstawania obrzęków przyczynia się również nasz tryb życia. Zbyt częste przebywanie w pozycjach siedzących, długotrwała praca w pozycji stojącej, mała aktywność fizyczna, dieta wysoko przetworzona oraz z dużą ilością soli. Ponadto otyłość również zwiększa ryzyko pojawienia się obrzęków.
Jeśli wykluczyłeś/-łaś u siebie układowe pochodzenie obrzęków, warto udać się do fizjoterapeuty w celu wykluczenia problemów napięciowych. Swojego specjalistę za pomocą portalu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestację portalu.