Obrzęk limfatyczny co to jest?

Obrzęk limfatyczny co to jest?
Dziś przyjrzymy się bliżej problemowi występowania obrzęku limfatycznego.
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny jest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Limfa to płyn tkankowy, w głównej mierze składający się z komórek układu immunologicznego. Płyn międzykomórkowy, białka i duże cząsteczki z przestrzeni śródmiąższowej przedostają się do włośniczek limfatycznych i w ten sposób powstaje limfa przepływająca przez naczynia limfatyczne, które rozsiane są po całym naszym ciele.
Przyczyn powstawania obrzęków limfatycznych jest wiele, można podzielić je na dwie grupy:
-pierwotny brzęk limfatyczny: związany jest z wrodzonymi nieprawidłowościami w budowie węzłów chłonnych czy naczyń limfatycznych,
-wtórny obrzęk limfatyczny: najczęściej związany jest z przebytymi urazami układu limfatycznego, może być wywołany przeprowadzoną operacją, leczeniem radiologicznym lub spożywanymi lekami. Najczęstsze przyczyny to ostre zapalenie naczyń limfatycznych, przewlekła niewydolność żylna, nowotwory, przy przewlekłych chorobach zapalnych, po urazach – szczególnie kończyn dolnych, po operacjach naczyniowych. Ponadto obrzęki limfatyczne mogą występować również przy otyłości i znacznym obrzękom tłuszczowym.
Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny?
Powstający obrzęk ma charakter ciastowaty, po jego naciśnięciu pojawia się zagłębienie, które po czasie znika. Dłużej utrzymujący się obrzęk zaczyna twardnieć, co powoduje napięcie skóry. Obrzęk limfatyczny nie jest bolesny i nie charakteryzuje się ociepleniem tkanek, powoduje bladość skóry, często występuje asymetrycznie.
Pamiętajmy, że podstawową funkcją układu limfatycznego jest reakcja na zakażenia i uszkodzenia tkanek oraz drenaż i pochłanianie płynu międzykomórkowego. Jeśli występuje obrzęk limfatyczny, układ ten jest niewydolny co może w znacznym stopniu wpływać na radzenie sobie organizmu z zakażeniami czy z gonieniem się ran.
Jeśli zauważyłeś u siebie powstawanie obrzęku limfatycznego, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Jeśli towarzyszy Ci ten problem możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeutów, którzy mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku limfatycznego. Swojego specjalistę znajdziesz na sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestację portalu.