Dlaczego sportowcy powinni korzystać z konsultacji u fizjoterapeuty?
Niezależnie od tego, czy sport jest dla nas pasją, zdrowym sposobem spędzania wolnego czasu, formą rehabilitacji czy też działalnością zawodową, musimy pamiętać o tym, aby zawsze stopień i zakres aktywności ruchowej dostosowywać do naszych indywidualnych możliwości. Tylko rozsądne podejście do tej kwestii pomoże nam osiągnąć korzyści, które płyną z regularnego uprawiania sportu. Potrzeba bardzo dużej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania ciała ludzkiego, aby móc indywidualnie dobierać najbardziej optymalne zestawy ćwiczeń. Na szczęście z pomocą przychodzą nam fizjoterapeuci, których rola przy prawidłowym i rozsądnym podejściu do sportu oraz aktywności ruchowej jest nie do przecenienia.
Dlaczego wiedza i doświadczenie w fizjoterapii są tak ważne?
Bardzo częstym problemem, który dotyka świat medyczny, jest zbyt duże zaufanie do wiadomości dostępnych na pseudomedycznych stronach poświęconych danej dziedzinie. W Internecie możemy odnaleźć także i porady z zakresu fizjoterapii, w tym i gotowe plany treningowe. Zanim ich użyjemy, zastanówmy się jednak czy naprawdę o to nam chodzi? Czy podejmując aktywność fizyczną bez konsultacji ze specjalistami, osiągniemy pożądane efekty?
Wiedza o układzie ruchowych człowieka, jaką dysponują fizjoterapeuci, jest olbrzymia i poparta wieloma latami nauki, jak i zdobywania praktycznego doświadczenia. Ponadto nie wolno zapominać, że całą dyscyplinę medyczną i naukową, jaką jest fizjoterapia, cechuje indywidualne podejście do każdego pacjenta. Dlatego to, co sprawdziło się w planie treningowym jednej osoby, nie zawsze sprawdzi się u innej. Wszystko uzależnione jest od możliwości wydolnościowych konkretnej osoby, od jej ogólnego stanu zdrowia, od celów, które chciałaby osiągnąć, możliwości czasowych, którymi dysponuje czy też stylu życia, jaki prowadzi.
Zanim zaczniesz trenować, udaj się po poradę do fizjoterapeuty
- Ułóż wraz z fizjoterapeutą plan treningowy
Bardzo często zdarza się, że osoby, które na fali ekscytacji nowym zajęciem podejmują się regularnych treningów, po kilku sesjach tracą cały zapał na skutek różnych dolegliwości. To dość powszechny błąd nowicjuszy, którzy wszystkie lata bez ćwiczeń chcieliby nadrobić w kilka tygodni. W takich wypadkach najczęściej mamy do czynienia z przeforsowaniem organizmu. Silne przemęczenie może skutkować wzmożoną podatnością na ewentualne urazy, od których już tylko krok do porzucenia ambitnych planów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.
Dobry fizjoterapeuta, rozpoczynając pracę z nowym pacjentem, zapoznaje się z jego dotychczasowym stylem i trybem życia. Zbiera wywiad medyczny i tworzy ankietę, która pomoże mu w określeniu indywidualnych predyspozycji i możliwości danej osoby. Schemat ćwiczeń układany jest w sposób uwzględniający zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne.
Oznacza to, że przy takiej współpracy mamy gwarancję otrzymania planu ćwiczeń, który w jak najkrótszym, możliwym do wykonania przez nasz organizm czasie, doprowadzi do otrzymania założonych rezultatów.
- Fizjoterapeuta czuwa nad bezpieczeństwem Twoich treningów
Osoby, które od jakiegoś czasu poświęcają się danej dyscyplinie, nawet jeśli zaczynały małymi krokami, zwykle dochodzą do poziomu, na którym wymagają od siebie coraz więcej. Bardzo często dochodzi do tego także element rywalizacji z osobami poznanymi na nowej, sportowej ścieżce.
Niejednokrotnie zapominają o tym, że każdy organizm jest inny i dążąc do wyśrubowanych założeń, można popaść w przesadę związaną z ilością i intensywnością ćwiczeń. Niestety skutkuje to kompletnie innym niż założonym wcześniej efektem i prowadzić może do bardzo poważnych urazów i komplikacji.
Wizyta u fizjoterapeuty pomaga w takich przypadkach rozwiązać wątpliwości co do możliwości naszego ciała i dalszej drogi postępowania. Współpraca z nim nie oznacza wbrew pozorom spadku czy uśpienia formy! Plan rozpisany przez profesjonalistę pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych wyników poprzez eliminowanie potencjalnych zagrożeń.
Wystarczy przyjrzeć się czołowym światowym sportowcom, aby przekonać się, że każdy z nich ma swojego zaufanego fizjoterapeutę. Oprócz trenera to jedna z najbliżej współpracujących z nimi osób. Fizjoterapeuci poprzez systematyczną pracę ze sportowcem są w stanie bardzo dobrze poznać jego organizm i na tej podstawie dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Jest to bardzo ważne w sytuacjach kryzysowych, gdy z powodu urazu, perspektywa zdobycia medalu czy kolejnego punktu dla drużyny, oddala się. Fizjoterapeuta potrafi dosłownie w kilka minut uśmierzyć ból i przywrócić sportowcowi sprawność. Zawodowi sportowcy bardzo często podkreślają rolę swoich fizjoterapeutów oraz ich wkład w swój sukces.
- Fizjoterapia zamiast leków i operacji
Fizjoterapeuci dzięki posiadanej wiedzy z zakresu medycyny, anatomii oraz fizjologii ciała ludzkiego, są specjalistami w zakresie funkcjonowania ruchowego organizmu.
Bardzo często trafiają do nich pacjenci z dolegliwościami bólowymi, niemożliwymi do wyeliminowania środkami farmakologicznymi. Fizjoterapeuci po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i stworzeniu obrazu dolegliwości, z którymi boryka się pacjent, opracowują plan terapii mającej na celu poprawienie efektywności i bezpieczeństwa treningów. Niejednokrotnie urazy czy zwyrodnienia kwalifikowane w początkowych etapach do zabiegów operacyjnych daje się wyleczyć odpowiednio dobraną metodą terapii.
Sport to zdrowie!
Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu, poprawia metabolizm, zwiększa wydolność serca, redukuje stres, poprawia samopoczucie psychiczne czy zakres ruchomości, gdy borykamy się z problemami zdrowotnymi. Jeśli robimy to pod okiem fachowca, jakim jest fizjoterapeuta, to wiemy, że faktycznie podejmowana przez nas aktywność fizyczna służy naszemu zdrowiu.
O czym chcesz przeczytać?
Inne artykuły o fizjoterapii
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.