Czy chodzenie po schodach sprzyja naszemu zdrowiu?

lista artykułów     

Czy chodzenie po schodach sprzyja naszemu zdrowiu? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Czy chodzenie po schodach sprzyja naszemu zdrowiu? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 8

Niezależnie od tego, czy chcemy zachować formę, czy schudnąć, codzienna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie. Osoby prowadzące siedzący tryb życia przy minimalnej aktywności fizycznej są o wiele bardziej narażone między innymi na otyłość, cukrzycę czy choroby serca. Jak zatem do planu dnia wprowadzić ćwiczenia, by nie czuć presji czasu i nie mieć ciągle nadszarpniętego obowiązkami grafiku? Odpowiedź jest prosta – chodź po schodach!

 

Jaką aktywność wybrać, by cieszyć się zdrowiem?

Większość rodzajów ćwiczeń i sportów wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu ‒ czy to rakiety tenisowej, czy butów do biegania. Rozwiązaniem, z którego równie chętnie korzystają fani aktywności ruchowej, jest uczęszczanie na siłownię lub do klubów fitness. Wymaga to jednak motywacji, systematyczności oraz wsparcia dobrego trenera. W natłoku popularnych dyscyplin sportowych zapominamy, że istnieje jeden rodzaj ćwiczeń, który jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia i na dodatek jest bardzo mało wymagający, jeśli chodzi o organizację zajęć - chodzenie po schodach.

Jak wynika z badań, wchodzenie po schodach to łatwo dostępny rodzaj aktywności fizycznej, który nie wymaga specjalnego przygotowania ani tym bardziej sprzętu. Badanie wykazało również, że wchodzenie po schodach zużywa 8-10 razy więcej energii niż stanie w spoczynku i powinno być propagowane jako inicjatywa zdrowia publicznego na całym świecie.

W porównaniu do biegania i chodzenia wchodzenie po schodach spala o wiele więcej kalorii. Co więcej, angażuje wszystkie mięśnie brzucha, pobudza do działania narządy wewnętrzne, aktywuje kręgosłup i zmniejsza ryzyko kontuzji kolan i stawów skokowych. Nieocenioną wręcz zaletą tego rodzaju ruchu jest także fakt, że po schodach można chodzić niezależnie od pory roku.

 

Jakie korzyści dla naszego zdrowia przynosi chodzenie po schodach?

1. Pomaga schudnąć

Wchodzenie po schodach przez godzinę jest bardzo intensywną formą ćwiczeń i daje ogromne korzyści aerobowe. Możemy w ten sposób stracić około 0,17 kalorii podczas wspinaczki i 0,05 kalorii podczas schodzenia z jednego stopnia. W takim tempie, jeśli codziennie będziemy wchodzić po schodach przez co najmniej pół godziny, z pewnością spalimy wystarczającą ilość kalorii i stopniowo poprawimy wygląd sylwetki. Należy przy tym pamiętać, że tempo spalania kalorii jest zdecydowanie większe podczas chodzenia po schodach w porównaniu z innymi czynnościami, takimi jak spacerowanie czy nawet bieganie.

2. Pozytywnie wpływa na serce

Aktywność fizyczna, którą bez wątpienia jest chodzenie po schodach, przyśpiesza akcję pracy serca. Wraz ze wzrostem tętna naczynia krwionośne rozszerzają się, a to z kolei poprawia ukrwienie mięśnia sercowego. 

3. Zwiększa siłę mięśni

Wchodzenie po schodach to ćwiczenie, w trakcie którego pracuje wiele partii mięśni - aby podnieść całe ciało i jednocześnie zachować je w pozycji pionowej. Powtarzalność ruchów zwiększa siłę mięśni nóg, ud i bioder, jednocześnie wzmacniając mięśnie brzucha. 

4. Buduje wytrzymałość

Badanie opublikowane w  Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports dowodzi, że ​​wchodzenie po schodach może poprawić chód, równowagę i wytrzymałość poprzez poprawę wydolności nerwowo-mięśniowej i sercowo-oddechowej w naszym organizmie. Oprócz poprawy ogólnej sprawności aktywność ta pomaga również zmniejszyć ryzyko upadku i minimalizuje obciążenie podczas innych codziennych czynności.

5. Poprawia zdrowie psychiczne

Nie od dziś wiadomo, że wszystkie rodzaje ćwiczeń pomagają organizmowi uwolnić więcej endorfin, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wchodzenie po schodach działa tak samo. W połączeniu z budowaniem siły i wytrzymałości oraz dodatkową korzyścią, jaką jest zdrowa utrata masy ciała, z pewnością chodzenie po schodach poprawi również naszą samoocenę i poziom pewności siebie, a także sprawi, że poczujemy się szczęśliwi.

6. Stanowi profilaktykę chorób cywilizacyjnych

Chodzenie po schodach poprawia ciśnienie krwi i reguluje poziom cukru we krwi, a także hamuje pierwsze objawy cukrzycy. Dzięki aktywności poprawia się nasz metabolizm, a cały organizm lepiej funkcjonuje.

7. Zwalcza bóle głowy

Badania wykazały, że chodzenie po schodach przynosi wspaniałe rezultaty, jeśli chodzi o walkę z bólem głowy. Dzieje się tak, ponieważ podczas wspinania się i schodzenia poprawia się przepływ krwi, co pozytywnie wpływa na eliminację przyczyn bólowych dolegliwości.

Chociaż chodzenie na siłownię i zajęcia fitness cieszy się dużą popularnością, nie zawsze musimy poddawać się trendom. Codzienną aktywność z powodzeniem może nam zastąpić chodzenie po schodach – zamiast jechać windą, możemy odbyć poranny trening przed pracą, wychodząc na spacer, możemy wybrać dłuższą trasę i skorzystać ze schodów w parku. Trzeba przy tym pamiętać, aby założyć wygodne, sportowe obuwie i odpowiednio dobrać intensywność ćwiczeń do naszych możliwości. Długość i częstość treningów powinniśmy natomiast zwiększać wraz z biegiem czasu. W ten sposób zadbamy o kondycję, dobre samopoczucie i przy okazji zrzucimy kilka zbędnych kilogramów.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty?

Po pierwsze, jeśli posiadasz to weź ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą jednostki/problemu, z którym udajesz się do fizjoterapeuty np. rezonans magnetyczny bolącego Cię kolana. To może pomóc fizjoterapeucie w trafnej diagnostyce i planie fizjoterapii.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Jak fizjoterapeuta może pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem?

Za nami już dwa wpisy dotyczące bólu, jeśli nie czytałeś zachęcam Cię do doczytania.
Dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego kiedy coś nas boli warto udać się do fizjoterapeuty?
Jak fizjoterapeuta może pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Czemu boli Cię kolano?

Odczuwasz dolegliwości bólowe kolana i nie wiesz, dlaczego? Oto kilka najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych kolana. Pierwszym powodem jest brak pracy w pełnym zakresie ruchu.
Czemu boli Cię kolano? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0