Rehabilitacja online - czy ma szansę rozwinąć się po zakończeniu epidemii koronawirusa?

lista artykułów     

Rehabilitacja online - czy ma szansę rozwinąć się po zakończeniu epidemii koronawirusa? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl

27 maja 2020

Rehabilitacja online - czy ma szansę rozwinąć się po zakończeniu epidemii koronawirusa? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

 

Pandemia koronawirusa doprowadziła do znacznych ograniczeń – nie tylko w zakresie wykonywania pracy, nauczania, załatwiania codziennych sprawunków, ale i w kwestii dostępu do podstawowej opieki medycznej. Wiele placówek przeszło w tryb telepracy i udzielania porad drogą telefoniczną. Szereg restrykcji wydano również dla fizjoterapeutów, a pacjenci zostali praktycznie z dnia na dzień pozbawieni dostępu do zabiegów rehabilitacyjnych. Liczne protesty doprowadziły do uchwalenia rozporządzenia, które zezwala na udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych w trybie (ambulatoryjnym, domowym i dziennym) za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (np. przez telefon czy komunikatory takie jak Skype, czy WhatsApp). Czy taka forma realizowania wizyt będzie cieszyć się zainteresowaniem także po zakończeniu epidemii koronawirusa?

 

Telerehabilitacja ratunkiem dla pacjentów w czasie pandemii

Liczne apele pacjentów oraz podjęte przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów działania doprowadziły do wydania przez Ministra Zdrowia rozporządzenia. W myśl jego brzmienia w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, jak i stanu epidemii możliwe jest realizowanie wizyt rehabilitacyjnych zdalnie – przez powszechnie dostępne komunikatory, a także drogą telefoniczną czy przez dedykowane do tego platformy. 

Z takiej formy pomocy korzystają coraz chętniej chorzy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Telerehabilitacja jest obecnie wykorzystywana w różnych specjalnościach klinicznych, w tym w:

  • ortopedii, 

  • kardiologii, 

  • pulmonologii, 

  • neurologii, 

  • audiofonologii. 

Dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych można zapewnić pacjentom lepszy dostęp do opieki medycznej. Zwiększa się tym samym zasięg usług rehabilitacyjnych, które mogą wykraczać poza fizyczne mury placówek opieki zdrowotnej czy gabinetów i rozszerza się w ten sposób ciągłość opieki na osoby pozostające w domowej izolacji, a w szczególności na osoby niepełnosprawne.

 

Skąd taka popularność telerehabilitacji?

Na trend ten złożyło się kilka czynników. Wśród nich należy wymienić szybki rozwój technologii teleinformatycznych, rosnące zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne oraz coraz częściej spotykane wskazania medyczne do kontynuowania procesu rehabilitacji w warunkach domowych po pobycie w szpitalu. 

Za taką formą świadczenia usług rehabilitacyjnych przemawia również łatwość przeprowadzenia wizyty. Wystarczy komputer, tablet czy telefon z dostępem do internetu, by odbyć wizytę w czasie rzeczywistym. Zarówno pacjent, jak i fizjoterapeuta podczas takiego spotkania mogą się normalnie komunikować i podejmować inne interakcje. Specjalista bez problemu oceni więc stan zdrowia pacjenta, przeprowadzi z nim niezbędny wywiad, a następnie udzieli wskazówek co do konkretnych ćwiczeń i metod ich wykonywania, jak również wyda zalecenia co do dalszego postępowania rehabilitacyjnego. 

 

Czy rehabilitacja online stanie się standardem po zakończeniu epidemii koronawirusa?

Tego, jak świat będzie funkcjonować po okresie pandemii, nikt tak naprawdę nie jest na tę chwilę w stanie przewidzieć. Jedno jest jednak pewne – coraz więcej osób doceni możliwości, jakie niosą ze sobą nowe technologie, a ich wykorzystanie stanie się coraz bardziej powszechne niemal w każdej dziedzinie naszego życia. 

Dla osób, które wymagają rehabilitacji, możliwość odbycia wizyt online z całą pewnością już przynosi i przyniesie jeszcze wiele korzyści. Wśród głównych zalet telerehabilitacji należy wymienić:

  1. Skrócenie czasu oczekiwania na wizytę,

  2. Zwiększenie dostępu do specjalistów dla osób potrzebujących wsparcia (brak barier geograficznych),

  3. Skrócenie okresu rekonwalescencji po przebytych chorobach,

  4. Szybszy powrót do domu po hospitalizacji,

  5. Zachowanie ciągłości w leczeniu.

Z tych względów można zakładać, że rehabilitacja online cieszyć się będzie coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Z takiej formy realizacji wizyt także chętnie korzystać będą fizjoterapeuci – możliwość konsultacji online sprawia bowiem, że mogą być w stałym kontakcie ze swoimi pacjentami i praktycznie bez żadnych ograniczeń nieść im niezbędną pomoc. Ważnym elementem podkreślanym przez fizjoterapeutów jest również brak ograniczeń w świadczeniu rehabilitacji niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Dzięki temu polecany specjalista np. z Warszawy może bez problemu prowadzić terapię dla pacjentów mieszkających przykładowo w Szczecinie czy w Krakowie, co dotychczas, w tradycyjnym modelu realizacji wizyt, było ekonomicznie nieopłacalne. Dzięki temu fizjoterapeuta będzie mógł w nieograniczony sposób poszerzać bazę swoich pacjentów, gdzie głównym kryterium będą jego kompetencje, a nie fizyczna odległość od pacjenta.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

09 września 2020

Rola lekarza i fizjoterapeuty w osiąganiu sukcesów w terapii

Choroba to czas, gdy dotychczasowe życie pacjentów ulega nagłej zmianie. Wówczas bardzo ważną rolę pełnią lekarze i fizjoterapeuci, którzy pomagają im w powrocie do formy. Co przesądza o sukcesie terapii?
Rola lekarza i fizjoterapeuty w osiąganiu sukcesów w terapii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

02 września 2020

Znaczenie wody w diecie człowieka i jej rola w fizjoterapii

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zdrowego funkcjonowania oraz przyspieszenia procesu rekonwalescencji. Dowiedz się, ile wody należy spożywać i jakie korzyści przyniesie to Twojemu zdrowiu.
Znaczenie wody w diecie człowieka i jej rola w fizjoterapii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

26 sierpnia 2020

Rola fizjoterapii w prawidłowym przebiegu ciąży

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian – hormonalnych, jak i fizycznych. Warto wówczas szczególnie zadbać o dobrą formę, o ile względy zdrowotne nie stoją na przeszkodzie. Z jakich zabiegów fizjoterapeutycznych mogą korzystać kobiety w ciąży?
Rola fizjoterapii w prawidłowym przebiegu ciąży - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

29 lipca 2020

Dieta i ćwiczenia jako profilaktyka w chorobie Alzheimera

Profilaktyka choroby Alzheimera obejmuje zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Dlaczego czynniki te są ważne? Sprawdź na SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Dieta i ćwiczenia jako profilaktyka w chorobie Alzheimera - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1