Jak jedzenie wpływa na naszą psychikę?

lista artykułów     

Jak jedzenie wpływa na naszą psychikę? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Jak jedzenie wpływa na naszą psychikę? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Czy wiesz, że dokonując lepszych wyborów żywieniowych, możesz kontrolować kompulsywne zachowania i przyrost masy ciała? Co więcej, możesz również zyskać większy spokój, wyższy poziom energii czy pełnię satysfakcji z codziennego życia. Jakie składniki powinny zatem znaleźć się codziennie w naszym menu, żebyśmy czuli się zdrowo i dodatkowo nie mieli problemów z samoakceptacją czy pozytywnym myśleniem?

 

Psychologia żywienia – co musisz o tym wiedzieć?

To, co jemy, wpływa na to, jak się czujemy. Jedzenie powinno wprawiać nas w dobry nastrój, świetnie smakować i  dodatkowo mieć właściwości odżywcze. Jeśli jednak spożywamy za mało bądź też nasze menu jest źle skomponowane, obfituje w pokarmy wysoko przetworzone czy też monotonne, bez odpowiednich właściwości prozdrowotnych, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz jakość życia.

Ucząc się, jak dokonywać zdrowszych i bardziej świadomych wyborów, możemy w prosty sposób kontrolować kompulsywne jedzenie, objadanie się czy nadmierny przyrost masy ciała. Przejmując kontrolę nad swoim apetytem, ​​możemy również zapewnić sobie poczucie wewnętrznego spokoju, zyskać więcej chęci do działania i zadowolenie z codzienności. 

Eksperci uważają, że wiele czynników może wpływać na nasze odczucia dotyczące jedzenia i wybrane zachowania żywieniowe. Obejmują one:

 • kulturę, w której dorastamy,

 • rodzinę i kształtowane przez nią nawyki żywieniowe,

 • indywidualne preferencje,

 • status ekonomiczny,

 • uwarunkowania psychologiczne.

 

Wiele osób wykorzystuje jedzenie jako mechanizm radzenia sobie z takimi uczuciami, jak stres, nuda lub niepokój, a nawet w celu przedłużenia uczucia radości. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu podjęli próbę oceny zależności pomiędzy spożywanymi pokarmami a naszym samopoczuciem. Otrzymane wyniki badań opublikowali na łamach „European Neuropsychopharmacology”. Główna autorka opracowania, prof. Suzanne Dickson tak przedstawia wnioski: „Odkryliśmy dowody na powiązanie między złą dietą a pogorszeniem zaburzeń nastroju, w tym stanów lękowych i depresji”. Naukowcy dowiedli przykładowo, że zachodzi relacja pomiędzy dietą bogatą w warzywa i oliwę (tzw. dietą śródziemnomorską) a naszym zdrowiem psychicznym. Osoby, które w swoim menu uwzględniają wspomniane produkty, w mniejszym stopniu są podatne na stany lękowe oraz depresję. Z kolei dieta bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany wskazana jest dla dzieci cierpiących na padaczkę, niedobory witaminy B12 skutkują osłabieniem pamięci i zmęczeniem, przyczyniając się do depresji. W toku badań zwrócono także uwagę na fakt, że odpowiednie żywienie w trakcie ciąży i na wczesnym etapie życia wpływa na funkcjonowanie mózgu w dalszym życiu. 

 

Co jeść, aby czuć się dobrze?

Trzeba pamiętać, że większość ważnych dla nas składników odżywczych występuje naturalnie w pożywieniu. Najlepiej jest więc wybierać zdrowe produkty, niż zastępować je suplementami. W naszym codziennym menu nie powinniśmy zapominać o:

 • probiotykach i prebiotykach – ich głównym źródłem są jogurty, maślanki, sery, rośliny strączkowe, czosnek, cebula, jagody, banany oraz wszelkiego rodzaju kiszonki,

 • owocach i warzywach – zawierają one cenne witaminy, minerały, błonnik oraz przeciwutleniacze. Szczególnej uwadze poleca się migdały, orzechy, awokado czy łososia, które to dostarczą naszemu organizmowi magnezu oraz brokuły, pomarańcze czy jarmuż, które obfitują z kolei w witaminę C.

 • przyprawach – oregano, curry, kurkuma, czarny pieprz, chili oraz kminek to cenne antyoksydanty. Już jedna łyżeczka przypraw dodawana codziennie do posiłków pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i kondycję psychiczną.

 • kwasach omega – ich cennym źródłem są tłuste ryby morskie takie jak tuńczyk, makrela, łosoś oraz produkty pochodzenia roślinnego – oliwa z oliwek, słonecznik czy awokado.

Dodatkowo w naszej diecie powinny gościć produkty, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój takie jak gorzka czekolada, kawa czy wysokiej jakości białka w postaci jajek, mięsa i ryb.

 

Co robić, aby zdrowo się odżywiać i móc cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Aby czuć się dobrze i nabrać dobrych nawyków żywieniowych, warto przede wszystkim zmienić sposób myślenia. Prosto mówiąc, kontrola żywienia polega na zmianie stylu życia. Aby odnieść sukces, musimy być świadomi roli, jaką jedzenie odgrywa w naszym życiu i nauczyć się wykorzystywać pozytywne myślenie. Oto kilka wskazówek, które warto wdrożyć do codziennego życia:

 • nie pomijaj posiłków,

 • planuj posiłki i przekąski z wyprzedzeniem,

 • prowadź dziennik aktywności żywieniowej, żeby dokładnie wiedzieć co i w jakich ilościach jesz,

 • nie podjadaj w nocy,

 • pij odpowiednią ilość wody,

 • dbaj o aktywność fizyczną,

 • nie podjadaj między posiłkami,

 • zachowaj świadomość podczas posiłków – wyznacz na nie odpowiednie pory,

 • kontroluj wielkość spożywanych porcji,

 • nie poddawaj się rutynie – niech w Twoim menu goszczą różne składniki i potrawy,

 • myśl o zdrowym jedzeniu, jak o zmianie stylu życia.

Pamiętajmy, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na pracę zarówno naszego ciała, jak i mózgu. Spożywanie pełnowartościowych posiłków, dostosowanych do naszych potrzeb i stanu zdrowia jest najlepszym sposobem na wsparcie zdrowia psychicznego oraz fizycznego.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych dotykają coraz większą grupę społeczną. Jak im zapobiegać? O tym przeczytasz na blogu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl!
Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5

Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci

Kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych u dzieci jest bardzo ważne. Jakie ćwiczenia zapewnią najlepsze efekty? Sprawdź na blogu SprawdzonyFisjoterapeuta.pl
Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie

Dzieci z zespołem Downa wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Bardzo ważna jest także ich rehabilitacja, która poprawia komfort i jakość życia. Na jakie typy schorzeń cierpią dzieci z ZD i jak może pomóc im fizjoterapia? Czytaj więcej na blogu SprawdzonyFizjoterapueta.pl
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5

Rola fizjoterapii w życiu seniorów

Starzenie się to naturalny proces. Poprzez rehabilitację oraz opiekę innych specjalistów, w tym i psychiatry, osoby w podeszłym wieku mogą nadal cieszyć się życiem i z radością witać każdy dzień. Jak tego dokonać? Czytaj więcej na blogu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Rola fizjoterapii w życiu seniorów - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5