Wpływ jakości powietrza na wydolność organizmu człowieka

lista artykułów     

Wpływ jakości powietrza na wydolność organizmu człowieka - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Wpływ jakości powietrza na wydolność organizmu człowieka - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 7

Co daje nam dobre czyste, zdrowe i świeże powietrze? Przede wszystkim lepsze samopoczucie! A stąd już wcale nie tak długa droga do sukcesów w wielu dziedzinach życia.

 

Oddychamy praktycznie od zawsze. Od momentu narodzin, powietrze daje nam życie i pozwala na czerpanie z niego tego, co najlepsze. Oddychanie jest potrzebą każdego organizmu żyjącego na planecie, tak samo jako człowiek potrzebuje powietrza, potrzebują go również zwierzęta i rośliny.

Wiedząc, że powietrze daje życie, można się domyślić, że jego zła jakość wpływa w negatywny sposób na ludzki organizm. Nieodpowiednia jakość powietrza oddziałuję na wszystko dookoła, szkodzi zdrowiu oraz środowisku, prowadząc tym samym do ogromnych strat ekonomicznych.

W ostatnich latach, a właściwie mówi się, że już od dziesięcioleci - jakość powietrza ulega poprawie. Zapewne trudno w to uwierzyć, w godzinach szczytu stojąc w gigantycznych korkach, w którymś z dużych miast. Znajdując się w takiej sytuacji np. w Warszawie czy w słynącym z zanieczyszczonego powietrza Krakowie, zła jakość powietrza jest szczególnie wyczuwalna. Niestety pomimo szerokich działań w zakresie ochrony środowiska i stopniowej  poprawy jakości powietrza, w wielu miejscach  nadal jest ono i jeszcze przez długi czas pozostanie zanieczyszczone. Tym samym nadal odczuwalny będzie jego zły wpływ na rozwój wielu chorób sprzyjających obniżeniu wydolności ludzkiego organizmu.

 

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym

Liczne badania, przeprowadzone na osobach narażonych w szczególności na pył zawieszony wykazały, że przynosi on największe szkody organizmowi i zdrowiu człowieka. Ten typ zanieczyszczenia jest pyłem lekkim, obecnym w powietrzu (unoszącym się). Wiele z jego cząstek jest tak małych, że oprócz tego, że wnikając głęboko w płuca, wraz z tlenem dostają się również do krwioobiegu, czyniąc tam niekiedy prawdziwe spustoszenie.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia obecne w powietrzu, jest ich bardzo wiele, są niemalże niezliczone. Niektóre z nich są wynikiem pewnych reakcji chemicznych, jakich w obecnym czasie mnóstwo zachodzi na świecie. Poziom szkodliwości tego typu pyłów, dla wydolności organizmu, jest zależny od związków chemicznych, z jakich pył ten się składa, ponieważ jedne są mniej szkodliwe, a inne bardziej.

 Z badań przeprowadzonych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wynika, że zanieczyszczenia wywołane pyłem drobnym mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia niż przewidywano. Długotrwałe przyjmowanie do organizmu dawek pyłu zawieszonego PM 2,5 w znaczny sposób osłabia wydolność organizmu człowieka. Może wywoływać miażdżycę, problemy z płodem lub przy porodzie, a także poważne zaburzenia w wydolności płuc i układzie oddechowym u dzieci. Tak samo niekorzystne skutki mogą mieć miejsce w układzie nerwowym człowieka oraz w jego funkcjach poznawczych.

Dostępna jest także ogromna liczba badań, których wyniki jasno wskazują na ścisły związek pomiędzy długością życia i  stopniem narażenia organizmu ludzkiego na tego typu zanieczyszczenia.

 

Zanieczyszczenie powietrza ozonem, a jego wpływ na wydolność organizmu ludzkiego

Ozon jest pewną wysoce reaktywną postacią tlenu. W jednej z górnych warstw atmosfery (w stratosferze), tworzy otoczkę zabezpieczającą nas przed niebezpiecznym ultrafioletowym promieniowaniem Słońca. Mimo tak pozytywnej funkcji, spełnia także negatywną rolę, w najniższej warstwie atmosfery, czyli w troposferze. Ozon jest w rzeczywistości ważnym „zanieczyszczeniem”, które wpływa na środowisko i organizmy żyjące.

Szkodliwość ozonu w warstwie przyziemnej warunkowana jest tym, że składa się on ze związków chemicznych, które są wynikami reakcji pomiędzy gazami typu: tlenek azotu lub inne nie metanowe lotne związki organiczne.

Ozon jest silnie toksyczny i agresywnie reaguje z niektórymi związkami chemicznymi. Podwyższony poziom ozonu może powodować korozję materiałów jak i destrukcję żywych tkanek.

Ludzki organizm posiada swoją własną barierę ochronną, dzięki której potrafi się bronić  w starciu ze szkodliwym ozonem. Robi to próbując uniemożliwić mu przedostanie się do płuc. To działanie obronne nasz organizm realizuje ograniczając ilość wdychanego tlenu, ale w konsekwencji jeśli wdychamy mniej tlenu, nasze serce trudniej i ciężej pracuje. Tak więc dla ludzi cierpiących na choroby układu krążenia i układu oddechowego, jak np. astma, narażenie na wysokie stężenia ozonu może być szkodliwe, a nawet w dłuższym okresie śmiertelne.

 

Poznaj pozostałe zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które obniżają wydolność organizmu oraz niekorzystnie wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie

Wymienione powyżej zanieczyszczenia jak pył zawieszony oraz ozon, nie są jedynymi, mającymi niekorzystny wpływ na wydolność organizmu człowieka. Bardzo groźnymi dla zdrowia ludzkiego są także tlenki azotu, powstające głównie w procesie spalania paliw niezbędnych do uzyskania energii np. napędzającej nasze samochody.

Kolejnym zagrożeniem jest obecność w powietrzu amoniaku, który powstaje z reakcji azotu z atomami wodoru.

Zanieczyszczenia w powietrzu powstają w procesach spalania różnych związków, które uwalniają do powietrza niekorzystne dla organizmu związki, jak:

  • dwutlenek siarki,
  • benzen,
  • tlenek węgla,
  • metale ciężkie,

Wiele z tych zanieczyszczeń wywiera tylko krótkoterminowy wpływ na zdrowie człowieka, powodując np. okresowe podrażnienie błon śluzowych. Niestety są też takie, których oddziaływanie na organizm ludzki i jego wydolność może mieć trwałe konsekwencje. Do grupy zanieczyszczeń, mogących w długotrwałym stopniu oddziaływać na organizm ludzki z pewnością zaliczymy niektóre metale ciężkie. Długotrwały, negatywny wpływ na wydolność organizmu człowieka, mają także w dużej mierze trwałe zanieczyszczenia organiczne, które przedostają się do roślin, żywności etc., a w rezultacie trafiają na nasz stół w postaci pozornie zdrowych warzyw czy owoców.

Pozostałe zanieczyszczenia, takie jak benzen, niszczą materiał genetyczny komórek i osłabiają organizm człowieka mogąc powodować nowotwory. Najwięcej benzenu obecnego w powietrzu, powstaje wskutek spalania paliwa w samochodach, których to benzen jest głównym składnikiem.

 

Jakość powietrza a zdrowie

Wpływ jakości powietrza na wydolność organizmu ludzkiego oraz jego stan jest ogromna. Zanieczyszczenia w powietrzu zawierają wiele związków chemicznych, mogących spowodować spustoszenie w organizmie. Nadmiernie narażając się na wdychanie powietrza złej jakości, możemy zafundować swojemu organizmowi wiele problemów. Niektóre z zanieczyszczeń obecnych w powietrzu mogą wywoływać poważne choroby jak miażdżyca czy nowotwory. Warto więc zastanowić się nad tym, że wskazane dla organizmu ludzkiego jest regularne i jak najczęstsze przebywanie w miejscach, gdzie powietrze jest jak najlepszej jakości.  Jak efektywnie korzystać z ruchu na świeżym powietrzu dowiesz się więcej tutaj - profilaktyka ruchowa.

Aby poprawić nieco wydolność organizmu, decydujmy się w wolnych chwilach na odpoczynek z dala od miasta. Smog, spaliny z samochodów lub zanieczyszczenia z fabryk zamieńmy na świeże i rześkie powietrze. Wyjedźmy na wieś, wybierzmy się na spacer do lasu, pojedźmy w góry lub nad morze, gdzie powietrze jest zdrowsze i następuje częsta jego wymian dzięki np. nadmorskim wiatrom. Jednym słowem zadbajmy o siebie i swój organizm, bo nie wystarczy np. regularnie biegać - nic nam to nie da w momencie, gdy biegamy przy ruchliwych ulicach wielkich miast lub w pobliżu fabryk, wypuszczających do atmosfery szkodliwe związki chemiczne.

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna gałąź fizjoterapii, która zajmuje się
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3