Korzyści z profilaktyki ruchowej i rehabilitacji przedoperacyjnej

lista artykułów     

Korzyści z profilaktyki ruchowej i rehabilitacji przedoperacyjnej - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl

24 maja 2018

Korzyści z profilaktyki ruchowej i rehabilitacji przedoperacyjnej - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5

Mówiąc o rehabilitacji, zazwyczaj myślimy o ćwiczeniach ruchowych z Fizjoterapeutą, odbywających się już po zakończeniu leczenia. Tymczasem fizjoterapia jest również elementem przygotowawczym do niektórych zabiegów. Spytasz jakich i dlaczego? Już wyjaśniamy czym jest rehabilitacja przedoperacyjna oraz jakie znaczenie ma profilaktyka ruchowa.

 

Ruch to właściwa droga do zdrowia

Wiele dolegliwości ze strony układu mięśniowego i kostno-szkieletowego wynika z siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Dotyczy to takich schorzeń jak: dyskopatia, skrzywienia kręgosłupa, ale też urazów: skręcenia stawu kolanowego, stawu skokowego skokowego, zerwania mięśni, urazów ścięgien itd. Są one najczęściej spowodowane zbyt słabymi mięśniami, które nie wytrzymują przeciążeń.

 

Profilaktyka ruchowa wskazana jest nie tylko po to, by utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Pół godziny ruchu dziennie zapewnia o wiele więcej korzyści: poprawia funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, zwiększa transport tlenu we krwi, a przez to zapewnia lepsze dotlenienie mózgu.

 

Uprawianie sportu nic nie kosztuje, a w każdym razie nie tyle, ile późniejszy powrót do zdrowia po operacji i długotrwałej rehabilitacji, gdy trzeba wynająć personalnego trenera (czyt. Rehabilitanta).

 

Czasami jednak, czy to ze złośliwości losu, czy to w wyniku choroby lub wypadku dochodzi do sytuacji, w której pacjent musi zostać poddany operacji. Różne zabiegi wymagają innego przygotowania, są wśród nich takie, do których zaleca się wzmocnienie układu mięśniowego właśnie poprzez rehabilitację.

 

Czym jest rehabilitacja przedoperacyjna i kiedy się ją zaleca?

Rehabilitacja przed zabiegiem musi odbywać się pod okiem Fizjoterapeuty i obejmować działania ukierunkowane na przygotowanie narządu ruchu do pracy po operacji. Są to ćwiczenia, które mają na celu: zmniejszenie objawów stanu zapalnego, odzyskanie zakresu ruchu w stawie, normalizację napięcia tkanek miękkich, podjęcie funkcjonowania mięśni tuż po zabiegu, skrócenie czasu powrotu do zdrowia po zabiegu i zmniejszenie ryzyka powikłań pooperacyjnych.

 

Te partie ciała, w których występuje zwiększone napięcie mięśniowe, przygotowuje się do zabiegu technikami manualnymi np. masażami. Z kolei osłabione mięśnie poddawane są ćwiczeniom wzmacniającym. Wszystko po to, by ułatwić przeprowadzenie zabiegu i przyspieszyć powrót pacjenta do sprawności. Rehabilitacja przedoperacyjna często jest wymogiem zakwalifikowania chorego do operacji, a osiągnięcie określonych celów może wpłynąć na decyzję lekarza o jej przeprowadzeniu.

 

Fizjoterapię przed zabiegiem zaleca się m.in. przed:

  • artroskopią stawu kolanowego, biodrowego i barkowego;
  • plastyką i rekonstrukcją więzadeł oraz ścięgien;
  • zabiegami w obrębie kręgosłupa
  • operacyjnym zespalaniu złamań kości,
  • wieloma innymi zabiegami ortopedycznymi.

 

Do rehabilitacji przedoperacyjnej kwalifikowani są zwłaszcza pacjenci: z ograniczeniem zakresu ruchów w obrębie narządu ruchu, mający problemy z napięciem mięśniowym, z obrzękami, wysiękami i bolesnością w uszkodzonej kończynie oraz w innych przypadkach, gdy lekarz tak zadecyduje.

 

Dzięki rehabilitacji przedoperacyjnej proces powrotu do zdrowia i konieczność wykonywania fizjoterapii pooperacyjnej będą znacznie krótsze w porównaniu do standardowego postępowania. Pamiętajmy jednak, że zabiegi muszą być prowadzone przez doświadczonego Rehabilitanta, mającego dostęp do pełnej gamy urządzeń i możliwości fizjoterapeutycznych. Warto się z tym zwrócić do najlepszych specjalistów, a takich znajdziesz na naszym portalu.

 

Autor: Jerzy A. Kozłowski


 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

14 października 2020

Jak przygotować nasz organizm do sezonu jesienno-zimowego?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja infekcjom. Warto więc już teraz zadbać o odporność organizmu, by móc jesienią i zimą korzystać ze wszystkich aktywności. Jak to zrobić? Dowiedz się z lektury artykułu na portalu SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Jak przygotować nasz organizm do sezonu jesienno-zimowego? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

09 września 2020

Rola lekarza i fizjoterapeuty w osiąganiu sukcesów w terapii

Choroba to czas, gdy dotychczasowe życie pacjentów ulega nagłej zmianie. Wówczas bardzo ważną rolę pełnią lekarze i fizjoterapeuci, którzy pomagają im w powrocie do formy. Co przesądza o sukcesie terapii?
Rola lekarza i fizjoterapeuty w osiąganiu sukcesów w terapii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

02 września 2020

Znaczenie wody w diecie człowieka i jej rola w fizjoterapii

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zdrowego funkcjonowania oraz przyspieszenia procesu rekonwalescencji. Dowiedz się, ile wody należy spożywać i jakie korzyści przyniesie to Twojemu zdrowiu.
Znaczenie wody w diecie człowieka i jej rola w fizjoterapii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

26 sierpnia 2020

Rola fizjoterapii w prawidłowym przebiegu ciąży

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian – hormonalnych, jak i fizycznych. Warto wówczas szczególnie zadbać o dobrą formę, o ile względy zdrowotne nie stoją na przeszkodzie. Z jakich zabiegów fizjoterapeutycznych mogą korzystać kobiety w ciąży?
Rola fizjoterapii w prawidłowym przebiegu ciąży - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1