Na czym polega rehabilitacja dzieci i niemowląt metodą NDT-Bobath-Baby

lista artykułów     

Na czym polega rehabilitacja dzieci i niemowląt metodą NDT-Bobath-Baby - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Na czym polega rehabilitacja dzieci i niemowląt metodą NDT-Bobath-Baby - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5

Wśród wielu metod rehabilitacyjnych, warto zwrócić uwagę właśnie na metodę NDT-Bobath-Baby, przeznaczoną dla dzieci z chorobami neurologicznymi, po urazach neurologicznych oraz dla wcześniaków potrzebujących odpowiedniej stymulacji, by dogonić w rozwoju rówieśników.

 

Na czym polega metoda NDT-Bobath i co to jest?

Zabiegi te mają na celu usprawnienie pacjentów po urazach i chorobach związanych z układem nerwowym. NDT-Bobath jest metodą rehabilitacji przeznaczoną zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a jej odmiana, NDT-Bobath-Baby, skierowana jest szczególnie do noworodków, niemowlaków i dzieci z: zaburzonym napięciem mięśniowym, asymetrią ciała, problemami ruchowymi, uszkodzeniami splotu barkowego, uszkodzeniami mózgu, zespołami genetycznymi oraz po przebytych urazach mózgowo-czaszkowych.

 

Usprawnianie tą metodą powinno być wkomponowane w naturalny rozkład dnia małego pacjenta, ponieważ obejmuje aktywności ruchowe, które mogą być wykonywane podczas normalnych, codziennych czynności np. pielęgnacji, noszenia, karmienia, przewijania, czy zabawy.

 

Koncepcja tej metody rehabilitacji dzieci powstała w Londynie w latach czterdziestych ubiegłego wieku, a jej autorami było czeskie małżeństwo B i K. Bobath. Terapia została opracowana na podstawie analizy zachowania i leczenia dzieci z porażeniem mózgowym oraz obserwacji stwierdzających, że sposób poruszania się dziecka może być jedną z przyczyn patologicznego rozwoju układu ruchowego. Opracowano więc metodę opierającą się o ćwiczenia prawidłowych wzorców ruchowych.

 

Zalety rehabilitacji dzieci metodą NDT-Bobath: hamowanie rozwoju nieprawidłowych odruchów i nauka prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych odruchów; poprawa obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego oraz nauka i utrwalenie prawidłowych wzorców ruchów podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Jak odbywa się rehabilitacja dzieci metodą NDT-Bobath?

Treningi powinny być prowadzone zarówno przez doświadczonego Rehabilitanta, specjalizującego się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów, jak i przez rodziców. Zwłaszcza ćwiczenia prowadzone przez rodzinę  wplecione w codzienne aktywności są bardzo ważne, ponieważ godzinne czy nawet kilku godzinne sesje z Fizjoterapeutą to zbyt mało, by ta metoda mogła osiągnąć 100% skuteczności.

 

Fizjoterapeuta pracuje z niemowlakiem kierując jego ruchami i zapewniając mu właściwe ułożenie kończyn; wspomaga utrzymanie odpowiedniej pozycji i dostarcza bodźców czuciowych oraz doznań ruchowych. Starannie przygotowany zestaw ćwiczeń dobrany indywidualnie do tempa rozwoju dziecka, stanowi podstawę sukcesu w rehabilitacji. Jednocześnie dziecko musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a szybkość i rytm ćwiczeń muszą być tak dobrane, by zabiegi nie były dla niego zbyt męczące. Najlepiej gdy ćwiczenia są powiązane z lubianą aktywnością dziecka np. zabawą czy kąpielą.

 

Rola rodziców w fizjoterapii niemowlaków

Jak wspomnieliśmy wyżej, o sukcesie tej metody decyduje ciągłość ćwiczeń, powiązana z naturalną aktywnością. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów metody NDT-Bobath jest ćwiczenie z dzieckiem w domu, podczas normalnych czynności np. przewijania, zabiegów higienicznych, noszenia itd. Poszukaj sprawdzonych trenerów metody NDT-Bobath w swojej okolicy. Doświadczony prowadzący Fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szkolenie dla rodziców i na bieżąco kontrolować postępy dziecka, aby dopasowywać plan ćwiczeń do możliwości niemowlaka. Dzięki kompleksowemu podejściu do rehabilitacji niemowlaka istnieje duża szansa, że maluch szybko nauczy się prawidłowych wzorców ruchów i będzie mógł kontynuować bez przeszkód swój dalszy rozwój ruchowy.

 

Autor: Jerzy A. Kozłowski


 

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna gałąź fizjoterapii, która zajmuje się
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3