Kinesiotaping - proste i skuteczne narzędzie rehabilitacji z Japonii

lista artykułów     

Kinesiotaping - proste i skuteczne narzędzie rehabilitacji z Japonii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Kinesiotaping - proste i skuteczne narzędzie rehabilitacji z Japonii - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 7

Kinesiotaping, metoda terapeutyczna znana także pod nazwą plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi plastrami w celu złagodzenia dolegliwości bólowych czy zapobieganiu kontuzjom. Metoda ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów oraz fizjoterapeutów. Czy faktycznie ma w sobie aż tak dużą moc?

 

Kinesiotaping – co musisz o nim wiedzieć?

Twórcą kinesiotapingu jest doktor Kenzo Kase – lekarz chiropraktyk pochodzący z Japonii. Już w początkach 70-tych lat XX wieku zauważył on, że ból pojawia się często jako wynik dysfunkcji mięśni oraz tkanek mięśniowo-powięziowych zlokalizowanych wokół stawów.

Poprzez odpowiednie plastrowanie możliwe jest usunięcie dolegliwości, przywrócenie mięśniom im prawidłowych funkcji, poprawienie przepływu krwi oraz limfy czy przyspieszenie procesu gojenia się tkanek. Tak szeroki zakres możliwości kinesiotapingu sprawia, że metoda ta jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny – neurologii, onkologii, ortopedii, traumatologii, pediatrii czy ginekologii. Kinesiotaping służy pacjentom w każdym wieku – dzieciom, dorosłym, osobom w podeszłym wieku. Może być także wykorzystywany przez fizjoterapeutów podczas zabiegów prowadzonych dla kobiet w ciąży np. w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa.

 

Jakie plastry wykorzystywane są w kinesiotapingu?

Aby metoda ta przynosiła wymierne efekty, fizjoterapeuci do dynamicznego plastrowania muszą używać specjalnie przeznaczonych do tego plastrów. Są one w 100% wykonane z bawełny i pokryte hipoalergicznym klejem, który aktywuje się podczas kontaktu z ciałem (dokładnie pod wpływem temperatury).

Ich elastyczność jest zbliżona do sprężystości naszych mięśni. Poprzez bardzo dobre przyleganie do skóry, plastry nie ograniczają ruchomości pacjentów i nie podrażniają skóry. Co więcej, mają one także właściwości wodoodporne. Z powodzeniem utrzymują się na ciele przez kilka dni, a nawet i tygodni – ich trwałość zależy od miejsca przyklejenia oraz aktywności ruchowej, jaką prowadzi pacjent.

 

Jak działa kinesiotaping?

Poprzez dynamiczne plastrowanie naskórek zostaje lekko uniesiony i mocniej pofałdowany. Dzięki temu zabiegowi zwiększa się przepływ krwi i chłonki w obszarach ciała dotkniętych zmianami chorobowymi.

 

Dolegliwości, które ustępują po zastosowaniu kinesiotapingu to:

  1. Ból

Dynamiczne plastrowanie skutecznie usuwa ból pourazowy, z którym często borykają się osoby po wypadkach oraz kontuzjach sportowych. Plastrowanie idealnie sprawdza się także przy bólach kręgosłupa i reumatycznych. Z powodzeniem kinesiotaping stosowany jest także u pacjentów po przebytych operacjach i zabiegach chirurgicznych.

 

  1. Redukcja napięcia mięśniowego

W zależności od wybranej przez fizjoterapeutę techniki aplikacji kinesiotapingu napięcie mięśniowe ulega znormalizowaniu. Może ono zarówno być zwiększone, jak i zmniejszone – w zależności od potrzeb danego pacjenta. Plastrowanie zarówno odciąża mięśnie, jak i wspomaga ich pracę.

 

  1. Eliminacja kontuzji

Kinesiotaping służy także sportowcom. Plastry stabilizują stawy i odciążają wybrane partie mięśniowe, co ma bardzo duże znaczenie podczas treningów. Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku przekazano fizjoterapeutom pomagającym sportowcom ponad 50 tys. rolek plastrów!

 

  1. Poprawa krążenia

Plastrowanie dynamiczne wspomaga odprowadzanie limfy i poprawia ukrwienie tkanek, przez co pozytywnie oddziałuje na układ krążenia. Metoda ta przynosi bardzo dobre efekty u osób, które zmagają się z np. opuchlizną czy w stanach pooperacyjnych, w tym także po mastektomii. Więcej na temat rehabilitacji pooperacyjnej przeczytasz tutaj.

 

  1. Zapobieganie skurczom

Kinesiotaping polecany jest także przez fizjoterapeutów osobom, które cierpią na skurcze mięśni. Odpowiednie plastrowanie eliminuje tę bolesną dolegliwość i szybko przynosi ulgę.

 

Czy warto korzystać z kinesiotapingu?

Plastrowanie dynamiczne to mało inwazyjna metoda rehabilitacji powszechnie stosowana w leczeniu schorzeń układu mięśniowo- powięziowego w wielu dziedzinach medycyny. Ze względu na szeroki zakres zastosowania, dobrą tolerancję pacjentów oraz niski koszt leczenia, kinesiotaping z pewnością należy do metod fizjoterapeutycznych, z których warto korzystać oczywiście pod nadzorem swojego fizjoterapeuty.

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Światłolecznictwo – rodzaje zabiegów i ich skuteczność

Światłolecznictwo to metoda w fizykoterapii, która polega na leczeniu wybranych partii ciała światłem. Kto powinien korzystać z tych zabiegów i na co pomagają?
Światłolecznictwo – rodzaje zabiegów i ich skuteczność - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 12

Dziedziny medycyny najczęściej wspierane fizjoterapią

Fizjoterapia pomaga pacjentom w powrocie do zdrowia i pełni sił. W jakich typach schorzeń jest pomocna? O tym przeczytacie w artykule.
Dziedziny medycyny najczęściej wspierane fizjoterapią - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 10

Oświadczenie dla Fizjoterapeutów i Pacjentów

Portal sprawdzonyfizjoterapeuta.pl w odpowiedzi na komunikat zamieszczony w dniu 18 lutego br. na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) oraz Facebook (KIF) informuje.
Oświadczenie dla Fizjoterapeutów i Pacjentów - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 5

Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii - dlaczego warto ją stosować?

USG, RTG, rezonans, TK - każde z tych badań pomaga fizjoterapeucie postawić prawidłową diagnozę. Przeczytaj, dlaczego warto wykonać dodatkowe badania.
Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii - dlaczego warto ją stosować? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 6