Jakie schorzenia neurologiczne wymagają wsparcia Fizjoterapeuty - znaczenie wczesnej rehabilitacji

lista artykułów     

Jakie schorzenia neurologiczne wymagają wsparcia Fizjoterapeuty - znaczenie wczesnej rehabilitacji - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Jakie schorzenia neurologiczne wymagają wsparcia Fizjoterapeuty - znaczenie wczesnej rehabilitacji - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 4

Działanie mózgu to wciąż nieodkryta tajemnica. Choć coraz więcej wiemy o jego funkcjonowaniu, i potrafimy już wskazać obszary odpowiedzialne za konkretne zachodzące w nim  procesy, to jednak nadal są to dziewicze tereny w medycynie. Nie potrafimy zapobiegać niektórym schorzeniom neurologicznym, np. autyzmowi czy zespołowi Downa, ale wiemy, jak pracować z takimi osobami, by przynajmniej częściowo ułatwić im funkcjonowanie w społeczeństwie. W tym zakresie znaczenie rehabilitacji neurologicznej jest nie do przecenienia.

 

Czym jest rehabilitacja neurologiczna i kiedy się ją stosuje?

Układ nerwowy człowieka jest niezwykle skomplikowany, a przez to: z jednej strony ma cudowne właściwości regeneracyjne, a z drugiej, jest delikatny i podatny na defekty oraz uszkodzenia. Druga połowa XX wieku była przełomowym okresem w badaniach nad plastycznością mózgu, czyli powstawaniem trwałych zmian w mózgu. To właśnie wtedy zwiększyły się możliwości i zainteresowanie dyscypliną rehabilitacji, nazywaną rehabilitacją neurologiczną, której celem jest przywrócenie maksymalnej możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej pacjenta.

 

Obecnie rehabilitacja neurologiczna to niezwykle złożone, interdyscyplinarne postępowanie realizowane w przebiegu wielu chorób i urazów, m.in. w:

  • udarze mózgu,
  • stwardnieniu rozsianym,
  • zapaleniu wielokorzeniowo-nerwowym,
  • urazach czaszkowo-mózgowych,
  • urazach rdzenia kręgowego,
  • po operacjach guza mózgu,
  • po operacja tętniaków,
  • po leczeniu operacyjnym dyskopatii,
  • mózgowego porażenia dziecięcego,
  • przepukliny oponowo-rdzeniowej,
  • dystrofii mięśniowej,
  • zespołu Downa,
  • (SM) stwardnienia rozsianego,
  • choroby Parkinsona,
  • polineuropatii,
  • i wielu innych chorób.

 

W przypadku urazów oraz nagłych stanów chorobowych np. w przebiegu udaru mózgu, wymagane jest połączenie rehabilitacji i farmakoterapii, a proces usprawniania zależy od stanu chorego i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku chorób przewlekłych jak np. SM (stwardnienie rozsiane) rehabilitacja musi być prowadzona w sposób ciągły przez całe życie pacjenta.

 

Fizjoterapia odgrywa niezwykle ważną rolę zwłaszcza u dzieci z wrodzonymi wadami oraz z wczesnym uszkodzeniem mózgu. W ich przypadku jak najwcześniejsze wprowadzenie leczenia ,wspartego rehabilitacją oraz działaniami edukacyjno-społecznymi pozwala na naturalne i bezstresowe przystosowanie dziecka do życia w rodzinie i społeczeństwie.

 

Wczesna rehabilitacja neurologiczna – czas ma znaczenie!

Nagłe zdarzenie neurologiczne lub zaostrzenie istniejącej choroby wymaga wdrożenia specjalistycznej rehabilitacji natychmiast po zakończeniu leczenia, a czasem również w trakcie (wczesna rehabilitacja zaczyna się już na OIOM!). Możliwości dostosowawcze mózgu i procesy naprawcze są najskuteczniejsze w okresie do 3 miesięcy od wystąpienia tzw. incydentu neurologicznego. Rozpoczęcie wczesnej rehabilitacji prowadzonej przez wyspecjalizowanego Fizjoterapeutę jest niezwykle ważne u pacjentów po udarze mózgu, po urazach czaszkowo-mózgowych czy po urazie kręgosłupa.

 

Niestety na fizjoterapię refundowaną przez NFZ często trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy, co wpływa negatywnie na skuteczność podejmowanych później działań.. W tej sytuacji w trosce o zdrowie pacjentów po nagłych zdarzeniach neurologicznych rekomendujemy rozpoczęcie rehabilitacji w ramach prywatnych wizyt Fizjoterapeuty i kontynuowanie ich  w ramach leczenia refundowanego z NFZ w momencie uzyskania jego dostępności.

Autor: Jerzy A. Kozłowski


 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jak ćwiczeniami można poprawić perystaltykę jelit?

Cierpisz na zaparcia? Występują u Ciebie bóle pleców w odcinku lędźwiowym co powoduje wzmożone napięcie w obrębie jamy brzusznej? Jeśli tak to ten wpis jest dla Ciebie.
Jak ćwiczeniami można poprawić perystaltykę jelit? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Dolegliwości bólowe podczas ciąży – jak fizjoterapia może pomóc?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania. Jednak wraz z rosnącym
brzuszkiem, wiele przyszłych mam doświadcza różnych dolegliwości bólowych.
Dolegliwości bólowe podczas ciąży – jak fizjoterapia może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1