Cierpisz na ból karku? Wykonuj ćwiczenia, które przyniosą Ci ulgę

lista artykułów     

Cierpisz na ból karku? Wykonuj ćwiczenia, które przyniosą Ci ulgę - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Cierpisz na ból karku? Wykonuj ćwiczenia, które przyniosą Ci ulgę - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 6

Czujesz często sztywność w karku oraz ból? Dolegliwość ta pojawia się z rana oraz po całodziennym siedzeniu przy biurku? Niestety z problemem tym zmaga się coraz więcej osób. Siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna i stres to czynniki, które w głównej mierze powodują dyskomfort w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać, aby uniknąć tych dolegliwości?

 

Jakie są główne przyczyny bólu karku?

Ból w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa to najczęściej konsekwencja nadmiernego napięcia mięśni i przeciążenia kręgów. Przyczyny tej dolegliwości należy upatrywać przede wszystkim w siedzącym i mało aktywnym trybie życia. Zdarza się także, że ból ten wywoływany jest przebywaniem w tzw. przeciągach. Może do niego  dojść w skutek tak zwanego „zawiania”, które odczuwamy jako bolesną sztywność w karku i ograniczoną ruchomość. Z kolei wraz z wiekiem pojawiają się również bolesne zmiany o podłożu zwyrodnieniowym, będące często wynikiem rozwoju dyskopatii szyjnej.

 

W jaki sposób możesz zwalczyć ból karku?

W sytuacji, gdy pojawią się dolegliwości bólowe, konieczne będzie ustalenie ich podłoża. O ile nie wynikają one z urazu, to ulgę powinno przynieść:

  • pamiętanie o prawidłowej postawie ciała – wyprostowanych plecach i odpowiednio ułożonej głowie względem kręgosłupa szyjnego,

  • spanie na wyprofilowanej poduszce oraz materacu dostosowanym indywidualnie do naszych potrzeb,

  • stosowanie maści przeciwbólowych oraz korzystanie z gorących kąpieli,

  • regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz rozluźniających zbyt napięte partie mięśni szyjnych.

 

W celu ustalenia optymalnej terapii warto udać się po fachową pomoc do lekarza np. ortopedy lub fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego będą oni w stanie zaproponować i wdrożyć optymalny plan leczenia, indywidualnie dostosowany do naszego stanu zdrowia oraz możliwości fizycznych i wieku pacjenta.

 

Jakie ćwiczenia wzmacniają mięśnie szyi i przynoszą ulgę w bólach karku?

Jak powszechnie wiadomo, brak ruchu negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia – w tym i kręgosłupa. Szczególnie osoby spędzające wiele godzin w pracy w pozycji siedzącej często skarżą się na bóle karku. W celu wyeliminowania tego problemu warto wykonywać proste ćwiczenia. Jakie? Oto kilka propozycji:

 

Pochylenie szyi: będąc w pozycji siedzącej, pochyl głowę w dół tak, aby podbródek dotykał klatki piersiowej. Utrzymaj tę pozycję przez 5 sekund. Następnie wróć do pozycji początkowej i powtórz ćwiczenie minimum pięć razy.

Przechylanie szyi z boku na bok: z tej samej pozycji wyjściowej, co w poprzednim ćwiczeniu, przechyl głowę w kierunku jednego ramienia, starając się jakby dotknąć do niego uchem. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę wykonywania ćwiczenia.

Obrót szyi: patrz prosto przed siebie, a następnie odwróć głowę na bok, utrzymując brodę na tym samym poziomie. Wytrzymaj w takiej pozycji około 5 sekund i następnie wykonaj to samo ćwiczenie, kierując głowę w drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj w serii – po pięć obrotów w każdą ze stron.

Rozciąganie szyi: trzymając resztę ciała prosto, wypchnij podbródek do przodu, rozciągając gardło. Wytrzymaj tak przez około 5 sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i przesuń podbródek w przeciwną stronę - do tyłu. W tej pozycji również wytrzymaj przez około 5 sekund. Całość powtórz po pięć razy.

Jeśli podczas wykonywania któregokolwiek z ćwiczeń odczujesz silniejszą dolegliwość bólową w karku lub osłabienie napięcia w obrębie ramion lub dłoni, to natychmiast przerwij ich wykonywanie.

 

Jeśli natomiast przedstawiony zestaw ćwiczeń jest odpowiedni dla Twoich możliwości fizycznych i ogólnego stanu zdrowia, to ból powinien złagodnieć w ciągu od 7 do14 dni. Pełen powrót do zdrowia zwykle następuje od 4 do 6 tygodni stosowania działań leczniczych i profilaktycznych oraz wykonywania ćwiczeń.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto też skonsultować się z fizjoterapeutą, który poprzez zabiegi manualne rozluźni wybrane partie mięśni oraz zaproponuje indywidualnie dobrany plan terapii. Szybko, prosto i w dogodnym terminie umówisz wizytę poprzez portal Sprawdzony Fizjoterapeuta, który zrzesza najlepszych specjalistów z całej Polski.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna gałąź fizjoterapii, która zajmuje się
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3