Zespół cieśni nadgarstka - komu zagraża i jak go unikać?
Jeśli Twoja codzienna praca lub hobby znacznie obciążają nadgarstki, to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem zaczniesz odczuwać dyskomfort w postaci drętwienia i mrowienia w palcach. To pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka. Jak się przed nim chronić?
Zespół cieśni nadgarstka – co musisz o nim wiedzieć?
Zespół cieśni nadgarstka jest wywoływany przez ucisk nerwu pośrodkowego. Nerw ten odpowiada za czucie w kciuku, palcu wskazującym oraz środkowym. Jego nadmierny ucisk w obrębie nadgarstka wywołuje opisane wyżej objawy. Nieleczony zespół cieśni może doprowadzić do sytuacji, w których przedmioty zaczną nam wypadać z rąk, a nasilający się ból będzie skutkował nieprzespanymi nocami.
Kogo najczęściej dotyczy problem zespołu cieśni nadgarstka?
W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które pracują przy komputerze, wykonują precyzyjne prace manualne czy ciężkie prace fizyczne związane z dużym naciskiem siły na dłoń.
Często z problemem tym borykają się także kobiety podczas ciąży i w okresie połogu. Zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie wpływają negatywnie na ilość zatrzymanej wody w organizmie, co przekłada się na powstawanie obrzęków w kanale nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka współtowarzyszyć też może innym chorobom – reumatoidalnemu zapaleniu stawów, niewydolności nerek czy cukrzycy.
Jak diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka?
Jeśli zaobserwujesz u siebie mrowienie i drętwienie palców, to możesz wykonać tak zwany test prowokacyjny. Na czym on polega? Wyciągnij rękę przed siebie i zegnij ją w łokciu tak, aby powstał kąt prosty. Zegnij maksymalnie rękę w nadgarstku, tak jakbyś chciał dotknąć palcami wewnętrznej części przedramienia. Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka zwykle po około minucie zaczynają odczuwać mrowienie w palcach.
To oczywiście nie jest pełna diagnostyka w zespole cieśni. Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza, który wykona szczegółowy wywiad, wykona szereg testów i skieruje na badanie EMG.
W przypadku potwierdzenia dolegliwości konieczne jest podjęcie rehabilitacji, a w razie braku poprawy może czekać Cię zabieg chirurgiczny, który polega na odbarczeniu nerwu pośrodkowego.
Czy można zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka?
Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, to zwróć uwagę na:
- Odpowiednie podparcie nadgarstka podczas pracy przy komputerze,
- Unikaj czynności, które skutkują nadmiernym wygięciem dłoni w obrębie nadgarstka,
- Stosuj częste przerwy w pracy czy podczas wykonywania prac hobbystycznych.
- Wykonuj ćwiczenia.
Czy rehabilitacja przynosi ulgę w zespole cieśni nadgarstka?
Zdecydowanie tak. Jeżeli lekarz potwierdzi, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka, to skieruje Cię na fizykoterapię. Otrzymasz także zalecenie noszenia ortezy obarczającej przeciążony nadgarstek.
O czym chcesz przeczytać?
Inne artykuły o fizjoterapii
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.