Zespół cieśni nadgarstka - komu zagraża i jak go unikać?

lista artykułów     

Zespół cieśni nadgarstka - komu zagraża i jak go unikać? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl

01 października 2018

Zespół cieśni nadgarstka - komu zagraża i jak go unikać? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 6

Jeśli Twoja codzienna praca lub hobby znacznie obciążają nadgarstki, to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem zaczniesz odczuwać dyskomfort w postaci drętwienia i mrowienia w palcach. To pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka. Jak się przed nim chronić?

 

Zespół cieśni nadgarstka – co musisz o nim wiedzieć?

Zespół cieśni nadgarstka jest wywoływany przez ucisk nerwu pośrodkowego. Nerw ten odpowiada za czucie w kciuku, palcu wskazującym oraz środkowym. Jego nadmierny ucisk w obrębie nadgarstka wywołuje opisane wyżej objawy. Nieleczony zespół cieśni może doprowadzić do sytuacji, w których przedmioty zaczną nam wypadać z rąk, a nasilający się ból będzie skutkował nieprzespanymi nocami.

 

Kogo najczęściej dotyczy problem zespołu cieśni nadgarstka?

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które pracują przy komputerze, wykonują precyzyjne prace manualne czy ciężkie prace fizyczne związane z dużym naciskiem siły na dłoń.

Często z problemem tym borykają się także kobiety podczas ciąży i w okresie połogu. Zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie wpływają negatywnie na ilość zatrzymanej wody w organizmie, co przekłada się na powstawanie obrzęków w kanale nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka współtowarzyszyć też może innym chorobom – reumatoidalnemu zapaleniu stawów, niewydolności nerek czy cukrzycy.

 

Jak diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka?

Jeśli zaobserwujesz u siebie mrowienie i drętwienie palców, to możesz wykonać tak zwany test prowokacyjny. Na czym on polega? Wyciągnij rękę przed siebie i zegnij ją w łokciu tak, aby powstał kąt prosty. Zegnij maksymalnie rękę w nadgarstku, tak jakbyś chciał dotknąć palcami wewnętrznej części przedramienia. Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka zwykle po około minucie zaczynają odczuwać mrowienie w palcach.

To oczywiście nie jest pełna diagnostyka w zespole cieśni. Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza, który wykona szczegółowy wywiad, wykona szereg testów i skieruje na badanie EMG.

W przypadku potwierdzenia dolegliwości konieczne jest podjęcie rehabilitacji, a w razie braku poprawy może czekać Cię zabieg chirurgiczny, który polega na odbarczeniu nerwu pośrodkowego.

 

Czy można zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka?

Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, to zwróć uwagę na:

  • Odpowiednie podparcie nadgarstka podczas pracy przy komputerze,
  • Unikaj czynności, które skutkują nadmiernym wygięciem dłoni w obrębie nadgarstka,
  • Stosuj częste przerwy w pracy czy podczas wykonywania prac hobbystycznych.
  • Wykonuj ćwiczenia.

 

Czy rehabilitacja przynosi ulgę w zespole cieśni nadgarstka?

Zdecydowanie tak. Jeżeli lekarz potwierdzi, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka, to skieruje Cię na fizykoterapię. Otrzymasz także zalecenie noszenia ortezy obarczającej przeciążony nadgarstek.

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

26 lutego 2020

Przyczyny i profilaktyka w drętwieniu kończyn

Odczuwasz częste drętwienie kończyn? Dowiedz się, jakie są przyczyny tych dolegliwości i jak można im zapobiegać.
Przyczyny i profilaktyka w drętwieniu kończyn - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

19 lutego 2020

Jak zapobiegać i łagodzić dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów?

Zwyrodnienia stawów to bardzo bolesna dolegliwość, na którą uskarża się coraz więcej osób. Jak można łagodzić jej objawy? Sprawdź na blogu SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Jak zapobiegać i łagodzić dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

12 lutego 2020

Przygotuj organizm do sportów zimowych!

Uprawiasz zimowe sporty? Czy wiesz, jak przygotować swój organizm do aktywności w tym okresie? Dowiedz się więcej na SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Przygotuj organizm do sportów zimowych! - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 0

05 lutego 2020

Jak pozycja spania wpływa na nasz kręgosłup?

Pozycja we śnie oraz jakość materaca i poduszki ma duże znaczenie w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Dowiedz się więcej na blogu SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Jak pozycja spania wpływa na nasz kręgosłup? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1