Jak przygotować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty?
Jak przygotować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty?
Jeśli pierwszy raz wybierasz się do fizjoterapeuty oto kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci się przygotować do wizyty.
Po pierwsze, jeśli posiadasz to weź ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą jednostki/problemu, z którym udajesz się do fizjoterapeuty np. rezonans magnetyczny bolącego Cię kolana. To może pomóc fizjoterapeucie w trafnej diagnostyce i planie fizjoterapii.
Ubierz się wygodnie, tak żeby ubrania nie krępowały Twoich ruchów, gdyż fizjoterapeuta prawdopodobnie będzie chciał wykonać badanie, w trakcie którego będziesz musiał wykonać określone ruchy.
Przygotuj się na to, że fizjoterapeuta będzie mógł prosić Cię o odsłonięcie bolesnej lub problematycznej części ciała. Jest tak gdyż fizjoterapeuta na podstawie obserwacji ciała pacjenta oraz palpacji tkanek zauważa nieprawidłowości, które pomagają mu w stawianiu diagnozy oraz w doborze bezpiecznych i skutecznych metod leczenia.
Bądź gotowy na to, że fizjoterapeuta może zadawać dużo pytań. Odpowiadaj szczerze i nie ukrywaj informacji przed fizjoterapeutą. Pytania, które zadają fizjoterapeuci mają swoje uzasadnienie, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie mają powiązania z Twoim przypadkiem. Często fizjoterapeuci zadają różne pytania, które mogą wydawać się odległe od naszego problemu, jednak ciało ludzkie jest niesamowite i posiada wiele połączeń różnych narządów i układów ze sobą. Często praca jednego układu wpływa na pracę innego, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na podstawie udzielanych odpowiedzi fizjoterapeuta stawia hipotezy dotyczące przyczyn dolegliwości, które weryfikuje w trakcie badania.
Jeśli to możliwe nie zażywaj tego dnia tabletek przeciwbólowych. Ból często przez fizjoterapeutów jest wykorzystywany jako narzędzie diagnostyczne. Gdy zażyjesz tabletki przeciwbólowe, ból zostanie zahamowany, co może utrudnić postawienie właściwej diagnozy.
Nie bój się zadawać pytań. Jeśli coś Cię nurtuje, czegoś nie rozumiesz pytaj.
Bądź wyrozumiały, zrozum, że fizjoterapeuta rozmawiając z Tobą i zadając Ci pytania, jest w trakcie analizy Twojego przypadku i w trakcie stawiania diagnozy. Mogą zdarzyć się przypadki, że fizjoterapeuta będzie potrzebował chwili na ułożenie swoich myśli czy uzupełnienie dokumentacji medycznej i może poprosić Cię o chwilowe zatrzymanie się w pewnym momencie Twojej historii choroby.
A jeśli nie udało Ci się jeszcze znaleźć swojego specjalisty możesz wykorzystać wyszukiwarkę na stronie psrawdzonyfizjoterapeuta.pl dzięki której znajdziesz fizjoterapeutę dla siebie.
Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestację portalu.
O czym chcesz przeczytać?
Inne artykuły o fizjoterapii
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.