Jak fizjoterapeuta może pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem?
Jak fizjoterapeuta może pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem?
Za nami już dwa wpisy dotyczące bólu, jeśli nie czytałeś zachęcam Cię do doczytania.
Dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego kiedy coś nas boli warto udać się do fizjoterapeuty?
Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu: w stawach, mięśniach możesz skorzystać z portalu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl aby odnaleźć specjalistę dla siebie, który pomoże Ci z Twoim problemem.
Fizjoterapeuta to osoba, która ma wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, dzięki której zna działanie i budowę ludzkiego organizmu. Ponadto fizjoterapeuci znają podstawy biomechaniki ruchu, dzięki czemu doskonale wiedzą jak działają stawy i w jaki sposób powinny się poruszać, aby pracować prawidłowo. Fizjoterapeuci wykorzystują tę wiedzę do pracy z pacjentami, którzy mają problem z narządem ruchu, ale i nie tylko.
Fizjoterapeuci wykorzystują różne techniki i metody fizjoterapeutyczne w celu poprawy zdrowia pacjentów.
Za pomocą kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, fizjoterapeuci wzmacniają mięśnie pacjentów, wzmacniają szkielet oraz zapewniają właściwy ruch w stawach. Są to wszelkiego rodzaju ćwiczenia, które fizjoterapeuci dobierają indywidualnie do stanu pacjenta i jego problemu.
Za pomocą fizykoterapii, czyli wykorzystania bodźców fizykalnych, można osiągnąć wiele różnych efektów. Fizykoterapia są to dobrze znane przez pacjentów zabiegi np.: laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne itp. W zależności od wybranego bodźca fizykalnego można osiągnąć m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę ukrwienia tkanki, stymulację regeneracji tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę aktywacji mięśniowej.
Ostatni element nie mniej ważny jest wykorzystanie technik manualnych przez fizjoterapeutę. Są to techniki pracy z pacjentem, w których fizjoterapeuta wykorzystuje swoje ręce do zadania bodźca mechanicznego i wprowadzenia zmian w tkanki pacjenta. Jest wiele metod i technik pracy manualnej z pacjentem, które przynoszą różne działania na ciało pacjenta. Głównymi celami technik manualnych są: zwiększenie ruchomości stawów, poprawa ukrwienia tkanek, poprawa przesuwalności tkanek względem siebie, zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego, działanie przeciwbólowe.
Jak fizjoterapeuta pomoże Ci w bólu?
Przede wszystkim fizjoterapeuta będzie szukał przyczyny powstawania dolegliwości bólowych i nad nią będzie pracował. Jeśli ból spowodowany będzie zbyt małą ruchomością kręgosłupa, będzie tak dobierał techniki, aby tę ruchomość zwiększyć. Oczywiście będzie również wykorzystywał techniki o działaniu przeciwbólowym w celu przyniesienia ulgi Pacjentowi. Oprócz tego będzie pracował wraz z Pacjentem nad wypracowaniem właściwych nawyków posturalnych czy ruchowych, aby zminimalizować ryzyko nawrotu dolegliwości lub zwolnić ich tempo postępowania, w przypadku jednostek chorobowych przewlekłych.
Bibliografia:
- Nowotny J. Podstawy fizjoterapii. Wybrane metody fizjoterapii. Część 1-3. Wyd. Kasper
Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestrację portalu.
O czym chcesz przeczytać?
Inne artykuły o fizjoterapii
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.