Fizjoterapia dzieci – dla kogo jest przeznaczona i kiedy trzeba ją rozpocząć?

lista artykułów     

Fizjoterapia dzieci – dla kogo jest przeznaczona i kiedy trzeba ją rozpocząć? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Fizjoterapia dzieci – dla kogo jest przeznaczona i kiedy trzeba ją rozpocząć? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3

Stabilny i równomierny rozwój dziecka, to dla rodziców priorytet. Już od chwili narodzin bacznie obserwujemy swoje pociechy i śledzimy ich postępy, często porównując do rówieśników. Ogólnie przyjęte normy wskazują zakres umiejętności, które dziecko powinno w danym wieku posiąść. Co zrobić w sytuacji, gdy widzimy, że nasza pociecha ma trudności rozwojowe? Warto wówczas udać się po pomoc do specjalisty.

 

Rozwój dzieci – co powinno zwrócić uwagę rodziców?

Układ ruchu niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia intensywnie przystosowuje się do funkcjonowania w zupełnie nowym świecie. Wymaga to od organizmu dużego wysiłku, szczególnie w obszarze układu nerwowego. Tak naprawdę już od chwili narodzin dziecko wykazuje tzw. spontaniczność ruchową, która uczy go pewnych zachowań ruchowych, wykorzystywanych na dalszych etapach życia. O ile zostaną wypracowane samoistnie poprawne nawyki, to nie mamy się o co martwić. Jeśli jednak zauważymy u dziecka niepokojące objawy takie jak:

 

Do trzeciego miesiąca życia:

 • Odginanie główki w tył i wyginanie ciała w literę C,
 • Odwracanie główki najczęściej w jedną stronę,
 • Asymetrię w obrębie czaszki,
 • Często zaciśnięte piąstki,
 • Brak chęci do leżenia na brzuchu,

 

Po trzecim miesiącu życia:

 • Zachwianą stabilność główki podczas noszenia,
 • Brak unoszenia głowy podczas leżenia na brzuchu,
 • Brak unoszenia nóg podczas leżenia na plecach,
 • Trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego,

 

Po szóstym miesiącu życia:

 • Brak rotacji – dziecko nie wykonuje obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie,
 • Unikanie podpierania na rękach podczas leżenia na brzuchu,
 • Używanie tylko jednej ręki podczas zabawy,

 

Po dziesiątym miesiącu życia:

 • Brak chęci do pełzania czy czworakowania,

 

Po dwunastym miesiącu życia:

 • Brak umiejętności samodzielnego siedzenia,
 • Brak prób wstawania z podparciem,

 

Po szesnastym miesiącu życia:

 • Nieumiejętność samodzielnego chodzenia,

to zdecydowanie warto udać się na konsultację do pediatry. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu dziecka zapewne zaproponuje spotkanie z fizjoterapeutą. Tak naprawdę im wcześniej podjęta zostanie rehabilitacja, tym szansa na prawidłowy rozwój i nabycie kolejnych umiejętności u dziecka wzrasta. Nie warto więc czekać, gdy pojawią się obawy o prawidłowy rozwój dziecka, tylko od razu należy udać się po fachową pomoc.

Oczywiście także i starsze dzieci potrzebują wsparcia w zakresie rozwoju. Skrzywienia kręgosłupa, koślawość kolan czy zaburzenia koordynacji ruchowej to bardzo często spotykane dysfunkcje wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

 

Bardzo duże znaczenie ma również fizjoterapia u dzieci cierpiących na choroby układu nerwowego, takie jak:

 • Mózgowe porażenie dziecięce,
 • Okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego,
 • Rdzeniowy zanik mięśni.

 

W przypadku wad wrodzonych narządów ruchu, rehabilitacja przynosi również wymierne efekty. Rehabilitacja jest powszechnie stosowana u dzieci z wrodzonymi wadami stawów, np. stopy końsko-szpotawe czy zwichnięcie biodra. Ponadto, zabiegi fizjoterapeutyczne stosuje się u dzieci z chorobami genetycznymi (np. zespół Downa), czy opóźnieniem w rozwoju umysłowym.

 

Dlaczego wczesna wizyta z dzieckiem u fizjoterapeuty  jest tak ważna?

Każdy młody rodzic ma wiele wątpliwości i obaw dotyczących rozwoju swojego malucha. Prawidłowe noszenie, pielęgnacja niemowlęcia czy żywienie, to tylko niektóre z kwestii, które warto skonsultować ze specjalistą, aby otrzymać informacje, jak optymalnie wspierać rozwój dziecka. Jeśli możemy sprawować opiekę nad dzieckiem lepiej i działać profilaktycznie – zróbmy to!

Rehabilitacja w pierwszych miesiącach życia dziecka jest znacznie prostsza i przynosi szybsze efekty, niż praca z dzieckiem raczkującym, chodzącym czy kilkuletnim. Trzeba mieć świadomość, że jeśli zaniedbamy pewne obszary rozwoju ruchowego naszej pociechy, to może to nieść za sobą daleko idące w przyszłość konsekwencje takie, jak:

 • wady postawy,
 • trudności w nauce,
 • problemy z koncentracją.

 

Im wcześniej zdiagnozujemy problem u dziecka i zastosujemy odpowiednio dobrane zabiegi czy ćwiczenia, tym przyniesie to lepsze i szybsze efekty.

 

Jak przebiega rehabilitacja niemowląt i dzieci?

Jak pokazują badania, średnio co drugie dziecko w Polsce boryka się z problemem wady postawy, a pierwsze symptomy dolegliwości pojawiają się już po kilku latach od urodzenia. Kluczową i najczęściej stosowaną formą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia.  Opiera się ona głównie na leczeniu poprzez ruch. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwe jest:

 • utrzymanie lub przywrócenie właściwego zakresu ruchomości w obrębie poszczególnych stawów,
 • zwiększanie siły oraz wydolności mięśniowej,
 • wspomaganie prawidłowej koordynacji i równowagi,
 • korekcja wad postawy,
 • zwiększenie wydolności oddechowej dziecka.

 

W rehabilitacji pediatrycznej stosuje się  różne metody fizjoterapii. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami układu nerwowego, wówczas dobre efekty przynoszą przede wszystkim metody neurorozwojowe:

 • Bobath,
 • Vojty,
 • Integracja sensoryczna.

 

Za ich pomocą wyzwalany jest konkretny rodzaj reakcji ruchowej lub napięcia mięśniowego, które korzystnie wpływają zarówno na rozwój dziecka z uszkodzeniem centralnego, jak i obwodowego układu nerwowego, czy z problemami ortopedycznymi.

Z kolei w przypadku dzieci, które cierpią na zaburzenia rozwoju motorycznego wraz z nieprawidłowościami rozwoju umysłowego, stosuje się metody psychopedagogiczne np. Petö, Montessori, Sherborn czy Knilów. Zapewniają one lepszy rozwój sprawności ruchowej, jak i intelektualnej oraz wspierają nabywanie umiejętności życia w społeczeństwie.

Należy pamiętać, że fizjoterapia dzieci nie może polegać wyłącznie na ćwiczeniach i zabiegach leczniczych, ale musi ona znaleźć odzwierciedlenie w ich codziennym funkcjonowaniu. Rodzice muszą mieć świadomość, że wskazówki otrzymane od rehabilitantów należy bezwzględnie wdrażać przy każdej okazji przebywania z dzieckiem, nawet z pozoru zwykłych czynnościach takich jak zabawa. Z tego względu bardzo ważną rolę w fizjoterapii dzieci i niemowląt pełni edukacja opiekunów w kwestii codziennej opieki – właściwego noszenia dziecka, układania do snu, czy kąpieli.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych dotykają coraz większą grupę społeczną. Jak im zapobiegać? O tym przeczytasz na blogu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl!
Zwyrodnienie stawów biodrowych i kolanowych – skuteczna profilaktyka - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci

Kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych u dzieci jest bardzo ważne. Jakie ćwiczenia zapewnią najlepsze efekty? Sprawdź na blogu SprawdzonyFisjoterapeuta.pl
Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie

Dzieci z zespołem Downa wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Bardzo ważna jest także ich rehabilitacja, która poprawia komfort i jakość życia. Na jakie typy schorzeń cierpią dzieci z ZD i jak może pomóc im fizjoterapia? Czytaj więcej na blogu SprawdzonyFizjoterapueta.pl
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – najczęstsze schorzenia oraz ich leczenie - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 4

Rola fizjoterapii w życiu seniorów

Starzenie się to naturalny proces. Poprzez rehabilitację oraz opiekę innych specjalistów, w tym i psychiatry, osoby w podeszłym wieku mogą nadal cieszyć się życiem i z radością witać każdy dzień. Jak tego dokonać? Czytaj więcej na blogu sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Rola fizjoterapii w życiu seniorów - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2