Dyskopatia - uciążliwe schorzenie aktywnych ludzi w średnim wieku.

lista artykułów     

Dyskopatia - uciążliwe schorzenie aktywnych ludzi w średnim wieku. - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Dyskopatia - uciążliwe schorzenie aktywnych ludzi w średnim wieku. - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 983

Dyskopatia jest chorobą powszechną i zaliczaną do grona tzw. chorób cywilizacyjnych, ponieważ często wiąże się z długotrwałym przebywaniem w niewłaściwej pozycji siedzącej (praca biurowa), jak również odbywaniem długich podróży służbowych np. autem. Poprzez swój ostry i niespodziewany charakter występowania (tzw. nagłe wypadnięcie dysku), jest zaliczana do najbardziej bolesnych i ograniczających ruchowość pacjenta dolegliwości kręgosłupa. Zakres występowania dyskopatii dotyczy praktycznie całości kręgosłupa od odcinka lędźwiowego, poprzez piersiowy, a na szyjnym kończąc. 

 

O wystąpieniu dyskopatii lędźwiowej świadczy najczęściej tępy i nagle pojawiający się ból (np. w skutek podnoszenia cięższego przedmiotu, czy nawet szybkiego wysiadania z samochodu) występujący w okolicy lędźwiowej i promieniujący wzdłuż kończyn. Ból zmniejsza się w pozycji leżącej, a nasila podczas chodzenia, wywołując drętwienie oraz zaburzenia czucia w kończynach. W pewnych przypadkach może nastąpić skrzywienie kręgosłupa w kierunku chorej strony lub w przeciwnym, a także wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

 

Dyskopatia lędźwiowa jest najczęściej występującą odmianą dyskopatii u średnio 9/10 przypadków i jest równocześnie jedną z najczęstszych dolegliwości kręgosłupa u osób dorosłych. Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się zazwyczaj u osób w przedziale 25-45 lat  i dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn.

 

Oprócz pracy biurowej i długiego czasu spędzanego w podróży autem, do najczęstszych przyczyn dyskopatii zalicza się podnoszenie przy wyprostowanych kolanach ciężkich przedmiotów (np. zakupów). Ryzyko wystąpienia dyskopatii lędźwiowej zwiększa się u osób palących papierosy, przebywających w ciągłym stresie (wzmożonym napięciu mięśni), osób z nadwagą oraz osteoporozą.

 

W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosowane są zasadniczo dwie metody postępowania: metoda nieinwazyjna (zachowawcza) i metoda inwazyjna (chirurgiczna).

Metoda zachowawcza bazuje na podawanie leków przeciwzapalnych i ok. 2 tygodniowym przebywaniu pacjenta głównie w pozycji leżącej. Równolegle prowadzona jest terapia ciepłem (np. lampą solux) oraz fizykoterapia w połączeniu z masażami rozluźniającymi napięcie mięśniowe i powięzi.

 

Rehabilitacja w ostrym stanie dyskopatii polega głównie na likwidacji bólu poprzez dobranie odpowiednich ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty, prowadzących do uzyskania u pacjenta pozycji odciążających dysk. Proces leczenia jest wspomagany poprzez zastosowanie zabiegów fizykalnych (np. elektroterapii), które mają za zadanie zmniejszyć ból oraz stan zapalny. Po eliminacji stanu ostrego  stosuje się techniki terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich w celu dalszej eliminacji bólu dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Proces pracy fizjoterapeuty z pacjentem, powinien zakończyć się edukacją i wdrożeniem odpowiednich tzw. nawyków ergonomicznych, mających na celu utrwalenie przywróconej funkcjonalności.

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna gałąź fizjoterapii, która zajmuje się
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3