Czemu boli Cię kolano?

lista artykułów     

Czemu boli Cię kolano? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl
Czemu boli Cię kolano? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Odczuwasz dolegliwości bólowe kolana i nie wiesz, dlaczego? Oto kilka najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych kolana.

Pierwszym powodem jest brak pracy w pełnym zakresie ruchu. Dlaczego? Ten temat wyjaśniałam już we wcześniejszym poście „Co jest dobre dla naszych stawów?” więc jeśli jeszcze nie czytałeś/łaś to zachęcam. W skrócie tkanka chrzęstna odżywiana jest przez ruch. Ponadto ruch stymuluje wydzielanie mazi stawowej, swego rodzaju oleju dla naszych stawów, co zapewnia ich dobrą pracę. Jeśli więc nasze kolano nie pracuje w pełnym zakresie ruchu, nie wszystkie tkanki są właściwie odżywiane co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia i pojawienia się dolegliwości bólowych. Mniejsza ilość mazi stawowej również sprzyja pojawieniu się dolegliwości bólowych, spowodowanych zcieraniem się chrząstki i pojawianiem się stanu zapalnego w obrębie torebki stawowej.

Kolejną przyczyną może być zła biomechanika kończyny. Co to oznacza? Nasze stawy, żeby prawidłowo funkcjonować muszą pracować w określonym torze ruchu, tak jak wagonik poruszający się po prostych torach, jedzie płynnie i bezkolizyjnie. W momencie, w którym zostaje zaburzony tor ruchu w stawie, zmienia się stopień i miejsce kumulacji największego obciążenia stawu, co może go nadmiernie eksploatować i przyczyniać się do pojawienia się dolegliwości przeciążeniowych i degeneracyjnych. Odnosząc się do wagonika i torów, jeśli jedna strona torów będzie nierówna, to po tej stronie szybciej dojdzie do zużycia się kół wagonika. Co może wpływać na zaburzenia biomechaniki kończyny? Wiele czynników, najczęstsze to nadmierne napięcie mięśniowe, niewłaściwa praca stawów sąsiednich, wcześniejsze urazy lub wady wrodzone.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Jest to choroba degeneracyjna, to znaczy, że dochodzi do zmian strukturalnych pojawiających się w obszarze stawu, które zaburzają jego pracę oraz powodują stany zapalne i dolegliwości bólowe. Choroba zwyrodnieniowa zazwyczaj pojawia się po 45 roku życia. Natomiast wcześniej opisane zjawiska jak zła biomechanika kończyny, brak pracy w pełnym zakresie, ale również przebyte urazy stawu kolanowego w przeszłości mogą zwiększać ryzyko wcześniejszego pojawienia się zmian zwyrodnieniowych lub wpływać na ich stopień zaawansowania.

Dolegliwości przeciążeniowe stawu kolanowego często są konsekwencją występujących problemów w obrębie stawu biodrowego lub stopy.

To tylko kilka możliwych przyczyn dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Jeśli cierpisz z powodu bólu kolana udaj się do fizjoterapeuty, który na podstawie wywiadu i badania fizykalnego znajdzie przyczynę Twoich dolegliwości i pomoże Ci z tym pracować. Specjalistę możesz znaleźć na sprawdzonyfizjoterapeuta.pl

Bibliografia:

  1. Petersen W., Ellermann A., Gösele-Koppenburg A., Best R., Rembitzki IV, Brüggemann GP., Liebau C. Patellofemoral pain syndrome, 2014, Knee, 22:2264-2274.
  2. Lankhorst NE., SMA., van Middelkoop M. Risk Factors for Patellofemoral Pain Syndrome: A Systematic Review. 2012, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 42(2):81-94.

 

Artykuł przygotowany przez eksperta portalu Agnieszkę Polaczek
Zapraszamy do umawiania wizyt u Pani Agnieszki przez e-rejestrację portalu.

 

Szukasz Sprawdzonego Fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

O czym chcesz przeczytać?

Inne artykuły o fizjoterapii

Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty?

Nie wiesz czy Twój problem jest wystarczający, aby udać się z nim do specjalisty? Przede wszystkim, jeśli Twój problem jest powiązany z narządem ruchu fizjoterapeuta jak najbardziej jest odpowiednią osobą, która będzie mogła Ci pomóc. Co to znaczy problem z narządem ruchu? Wszelkiego rodzaju bóle mięśni lub stawów, problemy z poruszaniem się, z wykonywaniem czynności dnia codziennego, pojawienie się ograniczeń ruchomości w stawach, które utrudniają Ci wykonywanie czynności.
Jakie objawy mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności?

Zapewne wiele razy słyszałeś/-łaś, że codzienna aktywność fizyczna przynosi korzyści zdrowotne. Jakie to są korzyści i czy każda aktywność jest wskazana? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.
Jakie korzyści płyną z codziennej aktywności? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 1

Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna gałąź fizjoterapii, która zajmuje się
problemami związanymi z dnem miednicy, narządami płciowymi, układem moczowym oraz
jelitami. Choć temat może wydawać się intymny i często unika się rozmów na ten temat,
warto pamiętać, że fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc w wielu
przypadkach.
Fizjoterapia uroginekologiczna: Kiedy warto się zgłosić i komu może pomóc? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 2

Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie?

Jeśli cierpisz z powodu nawracających ostrych dolegliwości bólowych kręgosłupa związanych z uszkodzeniami krążka międzykręgowego lub przepukliną jądra miażdżystego, zapewne chciałbyś/-abyś móc uchronić się przed tym ostrym incydentem bólowym.
Co może zwiastować pojawienie się objawów bólowych w kręgosłupie? - SprawdzonyFizjoterapeuta.pl Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3